Naukowcy myśleli, że najgorsze choroby zakaźne już za nami. Jednak odporność niektórych wirusów na szczepionki czy antybiotyki doskonale zobrazowała nam się w 2020 roku, gdy rozpoczęła się pandemia koronawirusa. Na ten temat debatowali naukowcy nauk o zdrowiu w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego.
W debacie „Profilaktyka chorób zakaźnych XXI wieku” uczestniczyli prof. Małgorzata Janas-Kozik, dr hab. Anna Mania, dr hab. Grzegorz Juszczyk oraz ks. dr Arek Nowak. Naukowcy poruszyli temat obowiązkowych szczepień, zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w okresie pandemii oraz ogólnej profilaktyki po COVID-19.
Dr hab. Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej UM Poznań – Anna Mania – opowiedziała, dlaczego tak ważne jest poruszanie tematu chorób zakaźnych:
O celu debaty powiedziała dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia – Ewa Skrbeńska.
Nie zabrakło dyskusji na temat obowiązkowych szczepień w związku z rosnącą liczbą osób sprzeciwiającym się przyjmowaniu szczepionek. O tym, z jakich powodów wynika ten sprzeciw i co myśli o obowiązku szczepień opowiedziała dr hab. Anna Mania:
Liczba uchyleń od obowiązkowych szczepień wzrasta z roku na rok i w 2020 wynosiła około 50 tysięcy. Dr hab. Grzegorz Juszczyk zapowiedział, że przez czas wakacji szczepienia przejdą uchodźcy z Ukrainy, którym został nadany numer PESEL.
Materiał przygotowała: Joanna Nawlicka