Z dobra dostępnego nielicznym internet stał się powszechnym narzędziem pracy, komunikacji i rozrywki. Dostęp do niego mamy już w zasadzie w każdym miejscu. Sieć, poza tym, że usprawnia codzienne czynności, niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Rozmawiali o nich uczestnicy konferencji w bibliotece pedagogicznej w budynku Norwida.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, którego organizatorem jest Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna im. Marii Grzegorzewskiej, bibliotekarze zorganizowali spotkanie z ekspertami, którzy mówili o tym, na co powinniśmy uważać w sieci. Niebezpieczeństwem są np. keyloggery, czyli programy, które rejestrują, jakie klawisze naciska użytkownik.
Kradzieże danych w sieci są o tyle groźne, że przez dłuższy czas mogą pozostać niezauważalne. A im bardziej nowoczesne są zabezpieczenia, tym więcej pomysłów na to, jak je obejść.
Niezbędna jest także wiedza o tym, co robić, by zapobiec przykrym skutkom korzystania z internetu i jak działać, gdy wydarzy się coś złego. To informacje ważne m.in. dla rodziców.
Warto dodać, że chociaż wiele przestępstw dzieje się w przestrzeni wirtualnej, to konsekwencje, jakie ponoszą za nie sprawcy, są w pełni realne.