ZIELONA GÓRA:

Jak zawrzeć małżeństwo w plenerze? Urząd Stanu Cywilnego wyjaśnia

Wakacje to czas, w którym chętnie bierzemy śluby. Przynajmniej raz na tydzień pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Zielonej Górze udzielają ślubu w plenerze. Co trzeba zrobić, żeby symboliczne „tak” padło w wybranym przez nas miejscu?

Tłumaczy Marta Wąsowicz z Urzędu Stanu Cywilnego w Zielonej Górze.

Na samym początku, kiedy nowożeńcy decydują się na ślub w plenerze, trzeba zgłosić się do USC zgodnie z rejestracją. Tam należy złożyć wniosek o możliwość zawarcia związku małżeńskiego poza lokalem. Umówić się na tzw. zapewnienia. Na tej wizycie pary dopełniają wszelkich formalności. Uiszczają dodatkową opłatę – 1000 zł za ślub poza lokalem. Rozmawiamy na temat samej ceremonii – jak ona będzie wyglądała, i przede wszystkim weryfikujemy te miejsce.

Jeżeli jest to lokalizacja, gdzie Urząd Stanu Cywilnego nie udzielał jeszcze ślubu, wtedy kierownik urzędu jedzie ją zweryfikować. Wybrane miejsce musi spełniać 2 warunki – umożliwiać zachowanie uroczystej formy i zapewniać bezpieczeństwo uczestników ceremonii. Trudno jest jednak o gwarancję terminu ślubu plenerowego.

Gwarancji tak naprawdę w stu procentach nie mamy. Pary muszą zgłosić się minimalnie miesiąc przed wyznaczonym terminem, ale najpóźniej pół roku, bo dokumenty, które nowożeńcy podpisują u nas, w USC są ważne dokładnie 6 miesięcy.

Urząd Stanu Cywilnego udziela ślubów głównie w piątki i w soboty, ale w przypadku ślubów plenerowych – również w dni robocze.  Zielonogórskie pary często decydują się na śluby w Zatoniu czy Palmiarni. Powodzeniem cieszą się też okoliczne hotele, ale urzędnicy udzielają ślubów również w domach i szpitalach.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00