Niecałe 8 milionów złotych przeznaczy w tym roku Powiatowy Urząd Pracy na aktywizację zawodową młodych ludzi. Pieniądze pochodzą z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. Skorzystają z nich osoby z dwóch grup wiekowych: do 30. roku życia i powyżej 30. roku życia.
Środki pomogą osobom bezrobotnym zdobyć nowe kwalifikacje, a także pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej.
Pieniądze, podobnie jak w latach ubiegłych, będziemy przeznaczać przede wszystkim na prace interwencyjne, roboty publiczne, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej, ale także staże dla osób bezrobotnych, które umożliwiają im nabycie umiejętności do pracy w wybranym zawodzie. Przeznaczamy te środki także na szkolenia – one umożliwiają nabycie nowych kwalifikacji zawodowych. Wspieramy również pracodawców – są przeznaczane środki na refundację kosztów wyposażenia bądź doposażenia stanowiska pracy dla skierowanej osoby bezrobotnej.Nina Kowalonek, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze
Jeden z projektów skierowanych do bezrobotnych to „Aktywizacja zawodowa osób młodych pozostających bez pracy w powiecie zielonogórskim”. O jego założeniach mówi Marta Dalecka, doradca zawodowy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zielonej Górze.
Realizujemy projekt dla osób poniżej 30. roku życia, zarejestrowanych w urzędzie i pozostających bez pracy. To jest taki podstawowy warunek. W projekcie przewidziano wsparcie dla 359 osób, z czego ponad połowę będą stanowić kobiety. W pierwszej kolejności są kierowane osoby z niskimi kwalifikacjami, niemniej jednak stanowi to 20% wszystkich osób w całym projekcie. Te osoby, które mają wyższe wykształcenie, też mają więc szansę na wzięcie udziału.Marta Dalecka
O wsparcie można starać się do wyczerpania puli pieniędzy. Niewykluczone jednak, że w tym roku Powiatowy Urząd Pracy uzyska dodatkowe środki z rezerwy ministerialnej.
Pod koniec grudnia minionego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy w Zielonej Górze były zarejestrowane ponad 4 tysiące osób bezrobotnych.