Pierwsza część egzaminacyjnych zmagań to już historia. Maturzyści napisali test z języka polskiego na poziomie podstawowym. To jeden z czterech obowiązkowych egzaminów pisemnych, do którego przystępują wszyscy abiturienci.
Arkusz z języka polskiego był podzielony na dwie części – test oraz wypracowanie. W tym roku maturzyści mieli do wyboru analizę wiersza „Samotność” Anny Świrszczyńskiej lub rozprawkę na temat „Czym dla człowieka może być wolność?”. Uczniowie musieli odwołać się w niej do III części „Dziadów” Adama Mickiewicza, a także innego, wybranego tekstu kultury.
Zdaniem Sylwii Popadiuk, polonistki z zielonogórskiego „Lotnika”, maturzyści nie powinni mieć większych problemów z omówieniem tematu rozprawki.
A jakie odczucia po maturze mają uczniowie?
Polonistka dodała, że nie ma niczego złego w tym, że uczniowie wybierają na maturze teksty spoza kanonu lektur. Dzięki temu nauczyciele mogą dowiedzieć się wiele o literaturze, którą czyta młodzież.
Część maturzystów zdaje pisemny język polski także jako przedmiot dodatkowy, na poziomie rozszerzonym. Kolejnym obowiązkowym egzaminem będzie natomiast matematyka na poziomie podstawowym.