WAŻNEZIELONA GÓRA:

Legia Akademicka – nie tylko wikt i opierunek

O szeroko pojętej wojskowości na naszej antenie. Informowaliśmy już o zbliżającej się rekrutacji do służb, a teraz piszemy o Legii Akademickiej na Uniwersytecie Zielonogórskim czyli projekcie, który umożliwia studentom zdobywanie wojskowego doświadczenia i zarabianie pieniędzy. I to bez przerywania studiów.

Do Legii Akademickiej może przystąpić każdy kto posiada obywatelstwo polskie, jest pełnoletni, nie był karany za przestępstwo umyślne bądź umyślne skarbowe i posiada nieposzlakowaną opinię. W ubiegłym roku odbyło się 9 szkoleń. W 2025 będą kolejne.

W trakcie studiów, bo to wszystko się odbywa w trakcie studiów lub też nawet po studiach, bo tak też można zacząć na ostatnim roku, można zostać podoficerem, oficerem i oprócz tego, że mamy przeszkolenie wojskowe, jesteśmy przygotowani do obrony swoich najbliższych, naszej ojczyzny, mamy drugi zawód, bo możemy wstąpić do służby zawodowej

Wyjaśniał płk Grzegorz Dyrka, szef Ośrodka Zamiejscowego w Zielonej Górze Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Jak to wygląda w praktyce? – Studenci podczas przerw na uczelni mogą przystąpić do szkoleń, które idą etapami – tłumaczy płk Dyrka.

Pierwszy to jest w ramach dobrowolnej i zasadniczej służby wojskowej przeszkolenie. Drugi etap to jest podoficerski, gdzie jest 15 godzin szkolenia teoretycznego i również później szkolenie praktyczne. I trzeci etap, czyli oficerski moduł, ponad 60 dni w jednostkach wojskowych. Zachęcamy, każdy dzień w wojsku to są określona kwota pieniędzy, więc takie szkolenie podstawowe, które trwa… 28 dni, to już jest około 6 tysięcy w kieszeni naszego studenta

 

Więcej na ten temat na naszym portalu. Tam do obejrzenia cała rozmowa z płk Grzegorzem Dyrką.

Zobacz więcej
Back to top button