Zgodnie z kalendarzem szczepień, od pierwszej doby po narodzinach do 19. roku życia dzieci są poddawane zaszczepieniu przeciw chorobom zakaźnym. Rodzicom, którzy nie dotrzymują tego obowiązku, grozi grzywna bądź odpowiedzialność karna. Ponadto w niektórych miastach nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do placówek edukacyjnych. Uchwałę w tej sprawie podjął w tym roku samorząd Częstochowy. Podobne rozwiązanie dla Zielonej Góry zaproponował radny i lekarz Robert Górski.
Radny domagał się rozszerzenia kryteriów przyjmowania dzieci do publicznych przedszkoli. Zasugerował, aby przy naborze brać pod uwagę, czy maluch został poddany szczepieniom. W przypadku dzieci, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych (np. tych po przeszczepach), istotne będzie zaświadczenie od lekarza.
Przy składaniu wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola rodzic musiałby przedstawić odpowiednią informację – o tym, że dziecko zostało zaszczepione bądź nie może przejść szczepień ze wskazań medycznych. Dokument zawierałby klauzulę odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.
Radni podjęli uchwałę jednogłośnie. Poparła ją również Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Zauważa jednak, że dokument został przygotowany zbyt późno, ponieważ nabór do przedszkoli rozpocznie się w kwietniu.
Wioleta Haręźlak wspomniała także, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad rozwiązaniami, które w przyszłości pozwoliłyby samorządom na wprowadzanie takich uchwał.