ZIELONA GÓRA:

Miejskie przedszkola nie dla nieszczepionych? Radni przyjęli uchwałę

Zgodnie z kalendarzem szczepień, od pierwszej doby po narodzinach do 19. roku życia dzieci są poddawane zaszczepieniu przeciw chorobom zakaźnym. Rodzicom, którzy nie dotrzymują tego obowiązku, grozi grzywna bądź odpowiedzialność karna. Ponadto w niektórych miastach nieszczepione dzieci nie są przyjmowane do placówek edukacyjnych. Uchwałę w tej sprawie podjął w tym roku samorząd Częstochowy. Podobne rozwiązanie dla Zielonej Góry zaproponował radny i lekarz Robert Górski.

Radny domagał się rozszerzenia kryteriów przyjmowania dzieci do publicznych przedszkoli. Zasugerował, aby przy naborze brać pod uwagę, czy maluch został poddany szczepieniom. W przypadku dzieci, które nie mogą być zaszczepione ze względów zdrowotnych (np. tych po przeszczepach), istotne będzie zaświadczenie od lekarza.

Ta inicjatywa ma na celu sprawić, żeby nasze maluchy w przedszkolach były zdrowsze, nie chorowały na choroby zakaźne. Jak państwo wiecie, coraz więcej dzieci w Polsce jest nieszczepionych, bo rodzice mają na ten temat jakieś pseudonaukowe teorie, które nie mają nic wspólnego z medycyną bazującą na dowodach. Coraz więcej jest zachorowań na odrę. I takie dzieci, które nie są szczepione, bo rodzice mają widzimisię albo inne ciekawe teorie, stwarzają zagrożenie zdrowia, a często też i życia.Robert Górski

Przy składaniu wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola rodzic musiałby przedstawić odpowiednią informację – o tym, że dziecko zostało zaszczepione bądź nie może przejść szczepień ze wskazań medycznych. Dokument zawierałby klauzulę odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

Radni podjęli uchwałę jednogłośnie. Poparła ją również Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta. Zauważa jednak, że dokument został przygotowany zbyt późno, ponieważ nabór do przedszkoli rozpocznie się w kwietniu.

Jest poniewczasie, jeśli chodzi o nabór tegoroczny. Przypomnę, że nabór do przedszkoli rozpoczyna się w kwietniu, zatem wcześnie rodzice muszą poznać kryteria. I znają je, ponieważ uchwała została przyjęta w ubiegłym roku i ta sama uchwała będzie obowiązywała teraz. Poza tym, jeżeli spojrzymy na sytuację z takimi uchwałami w Polsce, to wszystkie zostają uchylone z przyczyn prawnych przez wojewodę.Wioleta Haręźlak

Wioleta Haręźlak wspomniała także, że w Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad rozwiązaniami, które w przyszłości pozwoliłyby samorządom na wprowadzanie takich uchwał.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00