ZIELONA GÓRA:

Mieszkanie treningowe na Głowackiego już urządzone. Nabór lokatorów po 1 czerwca

Dom dziennego pobytu „Retro” i Ośrodek Terapii Zajęciowej „Arkadia” to przykłady placówek, które wchodzą w skład Centrum Usług Opiekuńczych. Niebawem znajdzie się w nim kolejne miejsce dla potrzebujących osób. Przy ulicy Głowackiego 8b powstało tzw. chronione mieszkanie treningowe.

Lokum składa się z siedmiu pojedynczych pokoi. Zamieszkają w nich osoby z niepełnosprawnościami. Będą to podopieczni, którzy potrafią samodzielnie jeść, ubrać się i korzystać z toalety.

– Przede wszystkim oferta jest skierowana do mieszkańców Zielonej Góry. Mogą to być osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jak również kwalifikujące się zgodnie z założeniami, dla kogo mieszkania zostały utworzone. I tak na przykład mogą to być osoby z niepełnosprawnością intelektualną, niepełnosprawnością psychiczną, które na co dzień są na tyle samodzielne, że mogą rokować na przyszłość, będą mogły zamieszkiwać same i poradzą sobie z różnymi tematami dnia codziennego – tłumaczy przedstawicielka Centrum Usług Opiekuńczych.

Pokoje są już gotowe, wyposażone, pozostały drobne prace wykończeniowe. Oprócz nich w mieszkaniu znajduje się kuchnia, trzy łazienki, hol, garderoba i świetlica. Po 1 czerwca rozpocznie się nabór lokatorów.

W tej chwili zapraszamy do zapoznania się z ofertą, z regulaminem, który już mamy. Wstępnie będziemy zapisywać zainteresowanych na listę oczekujących. W momencie, gdy już ruszy nabór, będziemy się kontaktować z tymi osobami. Założeniem mieszkania treningowego jest to, aby jego lokator nie wymagał opieki drugiej osoby. Bardziej nastawiamy się na ludzi, którzy będą wymagali nadzoru bądź sugestii, jak mają wykonywać pewne czynności.Magdalena Hirsz, kierownik Ośrodka Terapii Zajęciowej „Arkadia”

Mieszkańcy pokoi treningowych będą np. nabywać umiejętności gotowania, prania czy załatwiania spraw urzędowych. Raz na 3 miesiące zespół specjalistów oceni ich poziom samodzielności. Maksymalny czas pobytu w chronionym mieszkaniu treningowym to 2 lata. Może się skrócić, jeżeli podopieczny będzie w pełni zdolny do samodzielnego życia. Mieszkanie będzie płatne, a kwota do zapłaty – zależna od dochodu.

O powstanie placówki prosili rodzice młodzieży z niepełnosprawnościami intelektualnymi i zaburzeniami psychicznymi.

Dzisiaj opiekują się tymi dziećmi, praktycznie już dorosłymi ludźmi, ale też mają świadomość, że kiedyś ich nie będzie. I co wtedy z tym dzieckiem? Może lepiej już dzisiaj o to zadbać. Jeszcze pod jakimś ich nadzorem dzieci będą mogły się usamodzielnić w mieszkaniu chronionym treningowym. Po to, by w samodzielności mieszkać w mieszkaniu własnym czy KTBS-owskim. Generalnie samemu gospodarzyć.Elżbieta Sochacka, dyrektor Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze

Starania o utworzenie mieszkań treningowych centrum podjęło w lutym ubiegłego roku. Wtedy wojewoda lubuski ogłosił program dofinansowania mieszkań chronionych. Miasto wystąpiło o fundusze. Po otrzymaniu dotacji rozpoczął się remont piętra budynku na ulicy Głowackiego. Powstała także winda. Ogółem na pokoje treningowe trafiła kwota nieco ponad 700 tysięcy złotych – łącznie z własnym wkładem finansowym miasta.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00