Mit 2: Harcerstwo to szara masa
W XXI wieku społeczeństwo postrzega harcerzy jako dzieci w krótkich spodenkach, biegających po lesie i szukających po mchu kierunku północnego. Postrzegają nas również jako jednolitą masę stojącą na uroczystościach państwowych. To wszystko stereotypy powstałe w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.
Harcerze to nie szara masa, lecz zbiór indywidualności. Każdy członek ZHP ma inne zainteresowania, pasje, hobby, każdy harcerz inaczej postrzega rzeczywistość.
– Harcerze to zbiór ludzi z różnymi pasjami, którzy potrafią się nimi dzielić i zainteresować innych. Wyrastają z nich często prawdziwe indywidualności. Łączy nas otwarty umysł i braterstwo – przekonuje Natalia Ruks, która działa w harcerstwie od czternastu lat.
Harcerstwo skupia w sobie różne specjalności, to harmonia indywidualności. Specjalności zaczynają się od survivalu, żeglarstwa, przez ratownictwo, różnorodne specjalności artystyczne, na specjalnościach lotniczych czy też spadochronowych kończąc.
Specjalności, sprawności, stopnie etc. – to wszystko świadczy o tym, że każdy harcerz jest indywidualnością, choć łączy nas styl bycia, wspólnie ideały i organizacja, czyli Związek Harcerstwa Polskiego.
Drogi Czytelniku, nim ocenisz harcerzy, których będziesz mijał na ulicy, przypomnij sobie tę krótką wypowiedź, która obala mit.
Autor: Dawid Zewar