Od czterech lat Lubuskie Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych honoruje miejsca, które w szczególny sposób promują odwiedzanie naszego regionu. Wśród obiektów i instytucji wyróżnionych nagrodą „Diament Lubuskiej Turystyki” znajduje się drewniany kościół w Klępsku, Muzeum Etnograficzne w Ochli, a od tego roku – również Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Przy wyborze miejsc, które zasługują na nagrodę, stowarzyszenie kieruje się kilkoma kryteriami. Jest to np. turystyczna dostępność obiektu i przyjazność dla różnych grup turystów.
Sama branża turystyczna, czyli członkowie Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych, bardzo często podczas obsługi grup, klientów z Polski i zagranicy, odwiedzają różnego rodzaju placówki, miejsca turystyczne w województwie lubuskim. Myślę, że potem mają różnego rodzaju przemyślenia, wnioski, które nasuwają się po danej wizycie. I raz do roku nasze stowarzyszenie ma kapitułę, która się spotyka. Dyskutujemy, jakie placówki zasługują na wyróżnienie.Jarosław Wnorowski, sekretarz Lubuskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych
Dla Muzeum Ziemi Lubuskiej Diament Lubuskiej Turystyki jest szczególną nagrodą. Tym bardziej, że instytucja się rozwija – trwa jej rozbudowa.
Muzeum zmienia dość diametralnie swój wizerunek. Myślę, że zmiana tego wizerunku nastąpi już mniej więcej za rok czy półtora, kiedy powstaną nowe ekspozycje. Między innymi ekspozycja historyczna dotycząca Ziemi Lubuskiej i Zielonej Góry.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej
Diamenty Lubuskiej Turystyki są przyznawane trzem obiektom: z północy, południa i centrum regionu. Oprócz muzeum w Zielonej Górze uhonorowana nim została gmina Łagów oraz Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.