Ponownie przeniesiemy się kilka wieków wstecz, aby wysłuchać muzyki, o której niektórzy zapomnieli, a inni żyją nią przez lata i przekazują kolejnym pokoleniom.
Zbliża się festiwal Muzyka w Raju, a dokładniej jego XIV edycja. Będzie to dziesięć dni, podczas których zaprezentują się artyści z całego świata. Zagrają oni nuty rodem ze średniowiecza, renesansu i baroku. Będzie to powrót w dawne czasy i jednocześnie muzyczna promocja województwa na cały świat. Czy rzeczywiście nasz region to kraina wina, przyrody i muzyki dawnej?
Cezary Zych dyrektor festiwalu twierdzi, że Ziemia Lubuska nie słynie zbytnio z dawnych tradycji muzycznych, ale mamy dwa wydarzenia, które wpłynęły na to, że Europa zaczęła inaczej patrzeć na nasz region.
Cezary Zych
Drugim jest postać Jerzego Filipa Telemanna. Według wielu biografów okres jego twórczości spędzony w Żarach, był najbardziej kreatywnym. Jego postać będzie przyświecała kolejnej edycji Muzyki w Raju. Ponieważ w przyszły rok odbędzie się 250 rocznicą jego śmierci.
Jednak trzeba żyć tym, co jest teraz, a wszystko wskazuje na to, że tegoroczny festiwal będzie równie wyjątkowy. Wstęp, czyli Przedsionek Raju okazał się sukcesem, który zebrał więcej słuchaczy niż przewidywano. To dobry początek, który może zwiastować tłumy podczas grania w Paradyżu.
Cezary Zych
Cały program Muzyki w Raju znajdziecie tutaj. Festiwal rozpocznie się w piątek 12 sierpnia i potrwa do niedzieli 21 sierpnia. Pierwszy koncert rozpoczynający wydarzenie odbędzie się o godzinie 19:00 w Paradyżu. O szczegółach będziemy Was informować na antenie Akademickiego Radia Index.