Na Uniwersytecie Zielonogórskim trwa XIII Forum Kultury Słowa pn. „Świadomość językowa dawniej i dziś”. Udział w spotkaniu biorą największe autorytety z dziedziny językoznawstwa w naszym kraju.
Dlaczego ta konferencja jest tak ważna? Pytamy prof. UZ Magdalenę Steciąg z Instytutu Filologii Polskiej.
Konferencja odbywa się pod auspicjami Rady Języka Polskiego, która jest najwyższym autorytetem. jeśli chodzi o kształtowanie polityki językowej w Polsce. Po raz pierwszy odbywa się w Zielonej Górze, ma integracyjny wymiar. Tym samym my, zielonogórscy językoznawcy, dołączamy do grona tych, którzy przyczyniają się do kształtowania polityki językowej w naszym kraju.
Jednym z organizatorów forum jest Rada Języka Polskiego. Jej przewodnicząca, profesor Katarzyna Kłosińska zwraca uwagę na fakt, jak ważna dla wszystkich, nie tylko dla językoznawców, powinna być dziś świadomość językowa.
Mówimy o świadomości językowej. o tym, co Polacy sądzą o języku. Z czego to wynika, że język jest kaleczony, niszczony, a nie myślą, że dzieje się coś dobrego. Na ogół myśli się, że nowe słowa niszczą język. Też się zastanawiam, gdzie szukają odpowiedzi na pytania, jak coś należy napisać, powiedzieć.
Współorganizatorem forum jest Uniwersytet Zielonogórski. Potrwa ono do piątku.