ZIELONA GÓRA:

Nagrody za najlepsze prace dyplomowe i nowy leksykon podczas Dni Równości na UZ

Uniwersytet Zielonogórski obchodził trzeci raz “Dzień Równości”. Z tej okazji rozstrzygnięto konkurs na najlepszą pracę dyplomową pt. „Bez różnicy płci”, a także zorganizowano debatę o feminatywach. Językoznawcy chcą przywrócić kobietom to co w języku polskim zaginęło.

Siedmioro studentów i ich promotorów otrzymało nagrody za najlepsze prace dyplomowe w tematyce m. in. idei równości, sytuacji społecznej środowiska LGBT+ czy stereotypów dotyczących kobiet. Wyróżniono Oliwię Białotę, Martę Karkut, Angelikę Kąpielską, Klaudię Mazurek, Jagodę Świerczek, Beatę Zakrzewską oraz Izaaka Żebrackiego. – Była to druga edycja konkursu – mówiła prof. Magdalena Steciąg dyrektorka Instytutu Filologii Polskiej UZ.

Rozdanie nagród w konkursie na najlepszą pracę dyplomową o tematyce równościowej. Konkursie, który organizujemy po raz drugi i który cieszy się coraz większą popularnością wśród studentek i studentów. Następnie zorganizowaliśmy debatę o feminatywach na Uniwersytecie Zielonogórskim, czyli rozmowę na kanwie nowo powstałego leksykonu nazw żeńskich tytułów, stanowisk i funkcji

Uczestnicy debaty mieli okazję zapoznać się z treścią nowego “Leksykonu żeńskich nazw stanowisk, tytułów i funkcji na Uniwersytecie Zielonogórskim” współtworzonego w Instytucie Filologii Polskiej. Feminatywy wracają do naszego języka z zaświatów i są przedmiotem wielu dyskusji. Wyjaśnia dr hab. Piotr Kładoczny z Instytutu Filologii Polskiej UZ.

Feminatywy wcale nie są nowe. To jest kategoria, chciałoby się powiedzieć, stara jak język polski, ale z jakiegoś powodu zaczęły znikać nam nazwy żeńskie, w których kobiety rywalizowały z mężczyznami. I to jest zaskakujące. Wygląda na to, że ten męski świat trochę sobie zawłaszczył te nazwy i kobiety zaczęły chętniej wykorzystywać nazwy męskie do określeń swoich żeńskich czynności, zawodów czy różnych stanów

Wydarzenie zorganizowało Centrum Równości, Dostępności i Wsparcia Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00