UCZELNIA:ZIELONA GÓRA:

Naukowcy rozprawiają o tym jak uchronić zabytki przed degradacją

Rozpoczęła się XI konferencja Naukowo Techniczna Renowacja Budynków i Modernizacja Obszarów Zabudowanych.  To kolejne międzynarodowe spotkanie wybitnych inżynierów budownictwa i seria wykładów, które mają znaczący wpływ na działalność branży budowlanej w kraju.
Konferencja ma już swoją renomę i przyciąga do Zielonej Góry naukowców z kraju i zagranicy. Siedzibą konferencji nieprzypadkowo wybrano Piwnica Winiarską na placu Słowiańskim. – Piwniczka z 1860 roku dla Zielonej Góry jest miejscem specjalnym i ta konferencja po prostu musiała się odbyć właśnie tutaj – mówi prof. UZ Beata Nowogońska.
W tym roku wyjątkowo przenieśliśmy obrady do miejsca, które jest takim symbolem, pamiątką przeszłości Zielonej Góry. Zazwyczaj organizowaliśmy jedną z sesji w budynku po renowacji. Ta formuła cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że postanowiliśmy przenieść obrady właśnie tutaj
W konferencji bierze udział ponad 150 wybitnych specjalistów w dziedzinie inżynierii budownictwa. Wśród nich m. in. prof. Łukasz Drobiec z Politechniki Śląskiej, który jest przewodniczącym komitetu naukowego obrad.
Trzy dni bardzo intensywne. Będzie dużo na temat modernizacji i napraw obiektów zabytkowych jak i współczesnych. Bardzo ważne tematy i wielu prelegentów z Polski, a także z Europy. Środowisko czeka na to wydarzenie bo porusza ciekawą problematykę w dziedzinie inżynierii budownictwa

– Zawód inżyniera to zawód zaufania społecznego, tak jak doktor czy prawnik – istotną rolę podkreśla Wojciech Poręba przewodniczący OR LOIIB. Lubuscy inżynierowie byli jednymi z pierwszych, którzy zaopiekowali się zniszczonymi przez powódź budowlami na południu Polski. Wiele tematów podejmowanych podczas konferencji będzie miało związek z renowacją popowodziową.

Wymieniamy się nawzajem z różnymi środowiskami naukowymi i technicznymi doświadczeniem, poglądami tego co się zmieniło w świecie renowacji, w świecie modernizacji obszarów zabudowanych. Patrząc na to co wydarzyło się ostatnio w południowej części kraju temat modernizacji wydaje się być jak najbardziej na czasie szczególnie w kontekście ochrony i renowacji zabytków i zabezpieczenia ich przed zmieniającymi się warunkami klimatycznymi

Jeżeli trafnie się określi przyczyny degradacji to łatwiej nam zlikwidować ich skutki. Bardzo istotne jest żeby prowadzić badania zabytków – mówiła dr Barbara Bielinis-Kopeć Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

W mojej ocenie jest to świetne wydarzenie i bardzo się cieszę, że jest organizowane cyklicznie i z wielką przyjemnością wezmę w nim udział. Widzimy jak zmienia się obraz budynków zabytkowych w mieście, a to co szczególnie cenne to fakt, że zanim rozpocznie się remont elewacji to najpierw robi się badania konserwatorskie i dzięki temu można ustalić jaka była historyczna kolorystyka budynku
Inżynierowie będą dzielić się wiedzą i technikami budowlanymi przez trzy dni w planie m. in. referaty dotyczące niszczenia zamku w Malborku, pałacu neorenesansowego w  Bystrzycy Kłodzkiej.
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00