ZIELONA GÓRA:

Nie tylko gulasz, czardasz i Balaton. Inne oblicze Węgier w Muzeum Ziemi Lubuskiej [Audycja Ekspozycje]

Polskę i Węgry łączą różnego rodzaju relacje. Niegdyś ten kraj w środkowej Europie był również znany jako miejsce turystyczne. Nasi rodzice i dziadkowie wspominają np. wyjazdy nad jezioro Balaton. Znane są również sukcesy węgierskich piłkarzy. O tym między innymi posłuchamy podczas nocy w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Częścią obchodów Nocy Muzeów będzie spotkanie z autorami książki „Mistrzowie bez tytułu” – Norbertem Tkaczem i Danielem Karasiem. Opowiedzą o piłkarskiej „złotej jedenastce” Węgier.

Piłka jest chyba najbardziej popularnym sportem na świecie, a Węgrzy mają w tej dziedzinie duże dokonania. Gdybyśmy porównali to do Polaków, którzy może nawet zakończyli hegemonię złotych medali Węgrów na igrzyskach olimpijskich (bo pamiętamy, że w 1972 roku Polacy starli się z Węgrami w finale i tym razem to Polacy wygrali), wcześniej Węgrzy trzykrotnie zdobywali złote medale olimpijskie w piłce nożnej. No i ta słynna „złota jedenastka”, która święciła triumfy w latach 50. i pamiętny mecz finału w 1954 roku – tego będzie dotyczyło to spotkanie.dr Grzegorz Wanatko, Dział Historyczny Muzeum Ziemi Lubuskiej

Choć w Muzeum Ziemi Lubuskiej nie ma zbyt wielu zabytków kultury węgierskiej, w jego zbiorach znajdziemy dwa obrazy. Przekazało je Towarzystwo Przyjaciół MZL. To prace Tihaméra Gyarmathyego.

Te obrazy były po raz pierwszy prezentowane podczas drugiej edycji „Złotego Grona’ w roku 1965. Są to prace strukturalne, które operują zagęszczoną strukturą, stworzoną za pomocą olejnej farby i pędzelka, pokazując świat mikrokosmosu. Są to takie wyobrażenia, jak gdyby cząsteczkę roślinną czy jakiś fragment materii wziąć pod mikroskop. Zobrazowanie tego na płótnie czy jak w przypadku Gyarmathyego – na płycie, nie jest sprawą łatwą. Wymagało benedyktyńskiej cierpliwości i pracy.dr Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Oprócz pokazów sztuki i historii Węgier atrakcją będzie konkurs wiedzy o Węgrzech, koncert kapeli oraz prezentacja węgierskiej kuchni. Węgierska Noc w Muzeum – w sobotę, 18 maja między 17:00 a 23:00. Program – na stronie internetowej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00