KULTURA:ZIELONA GÓRA:

Do Niepodległej przez Kanadę. Muzeum o losach Armii Polskiej

Narodowe Święto Niepodległości już za kilka dni. To dobry moment, by przypomnieć mało znane wątki historii. W tym roku przypada 100-lecie Armii Polskiej we Francji. Jedną z ekspozycji poświęca temu wydarzeniu Muzeum Ziemi Lubuskiej.

W 1917 roku w kanadyjskiej miejscowości Niagara-on-the-Lake powstał obóz „Kościuszko”. Szkolili się w nim polscy ochotnicy z USA, którzy chcieli wyruszyć do Francji i tam podjąć walkę z Niemcami. Było to przygotowanie do odzyskania niepodległości Polski.

W Niagara-on-the-Lake przygotowano ponad 20 tysięcy żołnierzy. Oni zostali potem przetransportowani przez ocean i wcieleni do Armii Polskiej, która była również nazywana Błękitną. Nazwa pochodziła od koloru mundurów, które nosili. Później ta Armia Polska, łącznie chyba 80-tysięczna, została przetransportowana na tereny Polski i brała udział w walkach o niepodległość.Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wystawa składa się ze zdjęć, które prezentują ćwiczenia wojskowe, warunki życia rekrutów oraz ich czas wolny. Zawiera także dokumentację życia w obozie – szkice i obrazy Charlesa Williama Jefferysa oraz fragmenty artykułów z lokalnej gazety. Zbiory pochodzą m.in. z Canadian War Museum i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Otwarcie wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej 10 listopada o godzinie 17:00. Ekspozycję przygotowała dr Anitta Maksymowicz.

Tego samego dnia zielonogórzanie będą mogli wziąć udział w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej. Wykład dotyczący ataku nazistowskich bojówek na żydowską ludność w Grünbergu wygłosi Andrzej Kirmiel.

Więcej o nadchodzących wydarzeniach w Muzeum Ziemi Lubuskiej – w rozmowie z Alicją Błażyńską.

Godzina Rektorska – Alicja Błażyńska, rzecznik prasowy Muzeum Ziemi Lubuskiej

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00