ZIELONA GÓRA:

Niepokojące zmiany na skórze? Zbadasz je jutro w poliklinice

Im cieplej i bardziej pogodnie, tym chętniej się opalamy. Z promieni słonecznych trzeba jednak korzystać rozważnie – nosić okulary z filtrem UV i używać kremów. Warto też zbadać znamiona na skórze, aby zapobiec rozwojowi czerniaka, jednego z nowotworów skóry.

Znamiona barwnikowe, tzw. pieprzyki, zauważyło u siebie zapewne wiele osób. Pamiętajmy, by na bieżąco obserwować ich wygląd. Skorzystajmy również z porady dermatologa. Okazja będzie jutro, 25 maja.

Z jednej strony mówimy o nakładach na medycynę naprawczą, ale ważne jest też, by uświadamiać i wyrabiać nawyki. Tym bardziej teraz, jeżeli chodzi o czerniaka – zbliżają się wakacje, zbliża się sezon letni. Co proponujemy? Konsultacje dermatologiczne, czyli będzie dermatolog, badania dermatoskopem, podstawowym urządzeniem w pracy dermatologa, również porady i informacje na temat innych programów profilaktycznych.Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Konsultacje i badania dermatologiczne odbędą się w godzinach 10:00-14:00 w poliklinice przy ulicy Wazów. Zgłosić się może każdy, bez konieczności wcześniejszych zapisów.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, czerniak stanowi około 2,5-3 tysięcy przypadków zachorowania na nowotwór skóry.

Kiedyś czerniak był trudniejszy do wyleczenia. Teraz jest całkowicie do wyleczenia. Mamy programy lekowe celowane na ten nowotwór. Co nie oznacza, że trzeba się nierozsądnie opalać. Profilaktyka, stosowanie filtrów – to powinno być zachowane.Piotr Bromber

W ocenie zmian skórnych pod kątem czerniaka pomagają kryteria ABCDE (źródło: gis.gov.pl):

  • A – Asymetria (np. znamię „wylewające” się na jedną stronę),
  • B – Brzegi poszarpane/ nierównomierne,
  • C – Czerwony lub Czarny kolor,
  • D – Duży rozmiar (wielkość zmiany powyżej 6mm),
  • E – Ewolucja (czyli zmiany zachodzące w znamieniu).

Ryzyko zachorowania na czerniaka jest większe u osób o jasnej karnacji, podatnych na oparzenia słoneczne, z wrodzonymi znamionami skórnymi, a także u osób, które mają lub miały w rodzinie kogoś z tym schorzeniem.

[gview file=”https://www.wzielonej.pl/wp-content/uploads/2019/05/2019-05-24-ulotka-czerniak-kopia.pdf”]
Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00