Statystyki zatrzymań kierujących pod wpływem alkoholu wskazują nieubłaganie, iż jest to problem polskich użytkowników dróg i duże zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Dlatego też, oprócz codziennych kontroli, ważne są takie działania jak prowadzone w naszym powiecie od półtora roku „Trzeźwe poranki” czy „Trzeźwy kierujący”. Działania organizowane są w różnych miejscach powiatu i o różnych porach doby.
Podczas codziennych rutynowych patroli policjanci również sprawdzają stan trzeźwości kierujących. Niestety coraz częściej zatrzymywani są także kierujący pod wpływem narkotyków. Sprawdzenie tego stanu i rodzaju środka odurzającego możliwe jest dzięki przenośnemu urządzeniu Drug-Test, którym od 3 lat dysponuje zielonogórska policja. Weryfikacja stanu trzeźwości na drodze bez konieczności robienia testów w szpitalu znacznie skraca czas podejmowanej interwencji wobec kierującego.
W piątek o północy w Zawadzie zatrzymany został kierujący Fordem Mondeo 27-latek, który miał w organizmie 1,9 promila alkoholu.
W sobotę wieczorem 46-letni mężczyzna kierujący Hondą Civic wjechał pod prąd na rondzie PCK oraz wykonywał nieprawidłowe manewry, a także nie reagował na sygnały do zatrzymania dawane przez policjantów. Policjanci zatrzymali Hondę Civic na ul.Działkowej. Kierujący miał bełkotliwą mowę i ledwo trzymał się na nogach, co nie przeszkodziło mu ubliżać policjantom, grozić im oraz stawiać opór przy zatrzymaniu. Mężczyzna został odwieziony do szpitala na pobranie krwi ponieważ odmówił badania alkotestem, a następnie został zatrzymany do wytrzeźwienia.
W niedzielę nad ranem policjanci na ul.Wrocławskiej sprawdzali samochody wyjeżdżające spod dużej dyskoteki – zatrzymano trzech nietrzeźwych kierujących, którzy dodatkowo w takim stanie wieźli w samochodach pasażerów.
Największe konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu poniósł 49-latek kierujący samochodem Opel Vectra, który na drodze K-27 wczoraj wieczorem wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Z dużymi obrażeniami twarzoczaszki został odwieziony do szpitala. Jak wykazało badanie miał w organizmie około 2 promili alkoholu.
W ciągu minionych trzech dni policjanci zatrzymali 6 kierujących pod wpływem alkoholu, 3 kierujących pod wpływem narkotyków i jednego kierującego z zakazem prowadzenia pojazdów.
Przypomnijmy – za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 2 lat. Za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.
Autor: ph / źródło: KMP Zielona Góra