UCZELNIA:WAŻNEZIELONA GÓRA:

Nowa umowa – nowe wyzwania. UZ i miasto idą dalej ręka w rękę

Kilka miesięcy trwało ustalanie warunków nowej umowy pomiędzy miastem a Uniwersytetem Zielonogórskim. Porozumienie doszło do skutku i ma regulować nowe warunki współpracy. Obu stronom zależało przede wszystkim na dalszym rozwoju miasta, promocji uczelni i inwestycji dotyczących m. in. Szpitala Uniwersyteckiego.

Trwają lata porcelanowe tego związku, a więc jest to relacja unikatowa, niepowtarzalna, trwała, a jednocześnie nadal delikatna i wymagająca troski. Jak podkreślali przedstawiciele uczelni i miasta. Jedno bez drugiego nie może funkcjonować dlatego trzeba o te relację zadbać nadzwyczajnie. To związek, który od 2001 roku przysługuje się i nadal ma służyć rozwojowi Zielonej Góry. – To współpraca na wielu płaszczyznach i o jej nowych warunkach rozmawialiśmy od kwietnia – mówi prof. Wojciech Strzyżewski rektor UZ.

Dopracowywaliśmy ustalenia związane z tym porozumieniem. Ono jest bardzo wielopłaszczyznowe. Poprzez badania naukowe, poprzez kształcenie chcemy, żeby zielonogórzanie poczuli się w swoim mieście lepiej. Lepszą opiekę zdrowotną, lepszą opiekę senioralną, lepsze kształcenie. Ta kampania pod hasłem Zielona Góra – Miasto Uniwersyteckie już została podjęta. Ona trwa, ale chcielibyśmy to zintensyfikować, żeby jednoznacznie Zielona Góra kojarzyła się też nie tylko ze świetnym winem, ale również z dobrą uczelnią

 

–  Aby zielonogórzanom żyło się lepiej – podkreślał po podpisaniu umowy prezydent Marcin Pabierowski i dodał, że to uzgodnienie reguluje wiele ważnych spraw dotyczących mieszkańców Zielonej Góry. M. in. utworzenie Centrum Opieki Seniora, działania na rzecz rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego, a nawet gospodarka wodami opadowymi.

Takie naprawdę rzeczy bardzo bliskie i ważne jeśli chodzi o układ komunikacyjny, plany zagospodarowania, rozwiązywanie problemów z odprowadzeniem wód opadowych nawet tutaj w budynku rektoratu. To więc wszystkie te szczegóły od szerokich badań edukacyjnych, wsparcia rozwoju UZ-etu oraz działań inwestycyjnych i budowlanych. Program wpisany na 5 lat, jasny i czytelny

Miasto chce zatrzymać najlepszych studentów, umożliwiać im rozwinięcie kariery zawodowej i założenie rodziny. Wspólnie z uczelnią opracowało program kontynuacji życia w Zielonej Górze po zdobyciu dyplomu. Przez najbliższe dwa lata będą trwały przygotowania do startu tego programu. Chodzi o zapewnienie pracy i mieszkania. O szczegółach mówi Jarosław Flakowski wiceprezydent miasta.

Przygotowujemy wspólnie z Uniwersytetem program mieszkań dla studentów, którzy będą mogli rozpocząć swoje życie zawodowe i rodzinne w naszym mieście, otrzymawszy w systemie KTBS mieszkanie. Tutaj miasto będzie pokrywało tak zwaną partycypację, tak żeby umożliwić zasiedlenie takiego mieszkania po stronie studenta, który zostanie wybrany wspólnie z uczelnią, będzie leżało opłacanie czynszu w tym mieszkaniu. Jest to pomysł, który realizujemy wspólnie z panem profesorem Sługockim

Kluczowe ma być oddanie do użytku dwóch budynków mieszkalnych przy ul. Strzeleckiej. Warto zaznaczyć, że obecnie wszyscy prezydenci Zielonej Góry są absolwentami Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00