Zachorowanie na nowotwór jest zwykle nieprzewidywalne i niemile zaskakuje pacjentów. Istnieją jednak sposoby zapobiegania tym chorobom przez odpowiednie nawyki. Na pewno powinniśmy przyzwyczaić się do regularnego badania.
Z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi szpital wojewódzki przeprowadzi darmowe badania laryngologiczne. Są one ważne zwłaszcza dla pacjentów z grupy ryzyka. Należą do niej osoby nadużywające alkoholu, palące tytoń oraz zakażone wirusem HPV bądź narażone na zarażenie.
Szanse na wyleczenie nowotworów głowy i szyi zależą oczywiście od stadium chorób. Pacjenci powinni uważać na kilka charakterystycznych objawów, np. zmiany w śluzówce jamy ustnej, które często mylą z aftami.
dr Róża Poźniak-Balicka
Godne pochwały jest to, że o zdrowie dbają ludzie młodzi, starszych trzeba jeszcze namawiać – twierdzi dr Poźniak-Balicka.
dr Róża Poźniak-Balicka
Dlatego program profilaktyczny obejmuje również pogadanki w zielonogórskich liceach. W poprzednich latach zainteresowanie młodzieży tymi spotkaniami było bardzo duże.
dr Róża Poźniak-Balicka
Bezpłatne badania na obecność nowotworów głowy i szyi będą wykonywane w środę, 21 września w godzinach 8:30-14:30.
Całość wywiadu Mateusza Kasperczyka o profilaktyce nowotworów głowy i szyi znajdziecie poniżej.
dr Róża Poźniak-Balicka, dr Witold Maciej Iciek-wywiad