Od 2007 roku zielonogórzanie mogą składać swoje projekty uchwał, które następnie zostają poddane pod głosowanie rady miasta. Dotychczas, aby móc wystąpić z taką inicjatywą, trzeba było zebrać 400 podpisów poparcia pod dokumentem. Radni Koalicji Obywatelskiej chcą to zmodyfikować.
Obecnie obywatelska inicjatywa uchwałodawcza jest już regulacją ustawową. To rady miast powinny jednak ustalić, jakie są zasady składania projektów. Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali więc propozycje takich reguł dla Zielonej Góry.
W projekcie radnych obniżony został próg wymaganych podpisów poparcia pod obywatelskimi projektami uchwał. Zakłada, że pomysłodawca uchwały potrzebowałby ich 300.
Radni zajęli się również projektem uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego, który przedstawił urząd miasta. Mają do niego swoje uwagi.
Pabierowski przypomniał również, że klub apelował o stworzenie osobnego budżetu obywatelskiego dla seniorów i młodzieży. Ponadto jego zdaniem budżet powinien być lepiej promowany. – Mamy sportowców, mamy gwiazdy estrady. Chcemy, żeby ta promocja była bardzo szeroka oraz żeby była wszędzie: w autobusach, na billboardach, na banerach – dodaje radny.
Dariusz Legutowski mówił o potrzebach dzielnicy Nowe Miasto. Powołał się przy tym na jeden zapis w projekcie uchwały ws. BO. Dotyczy on wymaganej liczby podpisów mieszkańców, którzy popierają zadanie zgłoszone do budżetu. Jego zdaniem, nie trzeba ustalać osobnych kryteriów dla miasta i dzielnicy.
Natomiast Janusz Rewers zaproponował, by ustalić inne progi wartości zadań w budżecie. Kwoty mogłyby być niższe.
Poniżej projekt uchwały, do którego odnieśli się radni Koalicji Obywatelskiej.
[gview file=”https://www.wzielonej.pl/wp-content/uploads/2019/04/2019-04-10-59606-projekt-uchwaly.pdf”]