Jedna z najciekawszych restauracji Grünbergu, otoczona winnicami i sadami, znajdowała się przy dzisiejszej ul. A. Struga 22 (dawniej Löbtenz 18).
Pod koniec XIX wieku restauracja określana była jako palarnia tytoniu, jednak dość szybko zmieniła swój profil i ze względu na swoją lokalizację przekształciła się w restaurację ogrodową.
Początkowo była prowadzona przez braci Otto i Maxa Heiderów. Niestety drogi braci się rozeszły, a restauracja pozostała w rękach Maxa Heidera. To dzięki niemu budynek jak i najbliższa okolica diametralnie się zmieniły – tworząc jedną z najchętniej odwiedzanych restauracji Winnego Grodu.
Klientów przyciągały nie tylko widoki z tarasu oraz fakt, iż restauracja była oficjalnym lokalem browaru Schultheiss-Patzenhofer AG (dziś Berliner Kindl), ale także znajdujący się na winnicach właściciela wyszynk wina!
Heider reklamował się na wszelkie możliwe sposoby, nie zważając czasem na uzyskanie odpowiednich pozwoleń.
W materiałach archiwalnych można znaleźć informacje z Policji Budowlanej, która prosi o usunięcie reklam i drogowskazów przy Breslauersstrasse (dziś ul. Wrocławska) kierujących do restauracji, gdyż te stoją bez odpowiednich pozwoleń.
Warto wspomnieć, że Policja Budowlana nie nakazuje, a “szczerze prosi”.
Restauracja na początku lat 30. XX wieku przestaje istnieć ze względu na odebranie koncesji na sprzedaż alkoholu. W 1938 roku cały dobytek zostaje kupiony przez Alfreda Kintzela i przerobiony przez niego na cztery oddzielne mieszkania, które w pismach do Policji Budowlanej są przez niego określane jako “apartamenty”.
Formę mieszkalną budynek pełni do dzisiaj.
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.