ZIELONA GÓRA:

Osoby z niepełnosprawnością robią krok do samodzielności. Otwarto dla nich mieszkanie treningowe

To będzie duża pomoc dla osób z niepełnosprawnością, a także ich rodziców i opiekunów. Przy ulicy Głowackiego w Zielonej Górze oddano do użytku chronione mieszkanie treningowe. Jego lokatorami będą osoby z niepełnosprawnością intelektualną i zaburzeniami psychicznymi.

Lokal jest przygotowany dla siedmiu mieszkańców. To dorośli w różnym wieku – od 23 do 32 lat.

Standardy są takie, że mieszkanie nie może być dla więcej niż 7 osób. Każdy ma swój pokój, są one urządzone bardzo schludnie i na bardzo przyzwoitym poziomie. Tu będziemy usamodzielniać młodzież, przygotowywać do samodzielnego życia, samodzielnego funkcjonowania w swoim mieszkaniu.Elżbieta Sochacka, dyrektor Centrum Usług Opiekuńczych w Zielonej Górze

Pokoje, łazienki i kuchnia są urządzone w wysokim standardzie, co robi wrażenie na przyszłych mieszkańcach. – Jestem osobą przewlekle chorą, dodatkowo mam trudną sytuację rodzinną i wydaje mi się, że lepszej opcji dla mnie nie ma. Wszystko jest bardzo ładne, odnowione, dużo przestrzeni. Jestem pozytywnie zaskoczona – mówi przyszła lokatorka chronionego mieszkania treningowego.

Samodzielne życie w mieszkaniu treningowym jest formą rehabilitacji społecznej. Podopieczni będą uczyć się rzeczy niezbędnych na co dzień – gospodarowania własnymi pieniędzmi, gotowania czy prania.

To jest właśnie chyba podstawowa cecha – bardzo praktyczna informacja dla rodziców, że ich niepełnosprawni synowie czy córki mogą na pewnym etapie życia już zacząć się usamodzielniać. Zawsze jest taka obawa: mam niepełnosprawne dziecko, czy ono sobie poradzi w życiu? Mieszkanie chronione daje taką możliwość, że można uczestniczyć zarówno w życiu zawodowym, jak i społecznym.Krzysztof Woźniak, główny specjalista ds. osób niepełnosprawnych w urzędzie miasta

Całe chronione mieszkanie treningowe ma 350 metrów kwadratowych. Pokoje będą w nim dostępne od czwartku, najpóźniej od poniedziałku. Pobyt jednej osoby w mieszkaniu treningowym może trwać maksymalnie 2 lata.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00