Parki zawsze były popisowymi monumentami swojej epoki, prezentując zdobycze techniki, nową estetykę i styl życia. Barokowe parki były pełne przepychu i majestatu, fontann i porządku narzuconego florze i faunie. Natomiast parki oświecenia bardziej stawiały na idylliczną harmonię z naturą, architektoniczne odniesienia do antyku. Tytułowa virgin area (dosł. obszar dziewiczy) to przestrzeń, która pozostawiona sama sobie będzie pomnikiem parku w transformacji, czyli tego, co pozostało po zniwelowanym cmentarzu.
Projekt przygotowany do Parku Tysiąclecia polega na wydzieleniu niewielkiego obszaru parku, który byłby pozostawiony nietknięty podczas rewitalizacji oraz później i mógłby stać się indykatorem, służącym do obserwacji zmian i różnic zachodzących między tym miejscem, a resztą parku w dłuższej perspektywie. Wystawa w Fundacji Salony będzie wyborem obserwacji artysty, które udało mu się zrealizować podczas pobytu w Zielonej Górze.
Otwarcie isntalacji odbędzie się o godz. 18.00. Jej kuratorem jest Romuald Demidenko. Prace Gregora Różańskiego będzie można zobaczyć do 12 października.
Autor: Damian Łobacz