O zielonogórskim, wybitnym wydawcy pocztówek i zaginionych kadrach miasta pisze dr Grzegorz Biszczanik.
Paul Mohr, bo o nim mowa, to niepospolita osobowość. Urodzony 11 września 1871 roku w Grünbergu Mohr był właścicielem największej zielonogórskiej drukarni i wydawnictwa pocztówkowego (przy obecnej ul. Żeromskiego 18). Na większości dawnych widokówek z naszego miasta można zobaczyć jego firmowe logo PMG (Paul Mohr Grünberg). Prócz pięknych kartek z widokami Grünbergu zajmował się także drukiem i sprzedażą książek. Prowadził też największy w mieście sklep papierniczy.
Firma Mohra, pomimo że prężnie się rozwijała i miała bogaty asortyment, zakończyła swoją działalność w 1944 roku, kiedy zbliżający się front zmusił rodzinę wydawcy do ucieczki z Grünbergu i wyprowadzki do Luckau (skąd pochodziła jego żona – Klara Mohr). Tęsknota za miastem, firmą i całym dorobkiem sprawiła, że Paul Mohr zmarł 7 marca 1945 roku i został pochowany w Luckau.
Do niedawna wiele osób było przekonanych, że formy pocztówkowe i szablony wydawnicze Paula Mohra nie przetrwały i zostały bezpowrotnie zniszczone w zawierusze wojennej. Jak się jednak okazało, część szablonów przetrwała i były one ponownie wykorzystywane przez syna Paula Mohra – Richarda. Richard posiadający własne wydawnictwo w Bremie produkował na oryginalnym, przedwojennym papierze pocztówki z Zielonej Góry. Nie umieszczał na nich jednak przedwojennej nazwy miasta, tylko skrót Grbg. Wiadomo, że zostało wydanych przynajmniej 36 widoków miasta (taka jest numeracja na kartach).
Jeżeli interesuje Was życie Paula Mohra, to serdecznie zapraszam 15 listopada br. do Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, gdzie o godz. 14:30 dr Izabela Korniluk wraz z Grzegorzem Wanatko opowiedzą o nieznanych faktach z historii Zielonej Góry.
.
Paul Mohr. Zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Richard Mohr – syn Paula Mohra, który wykorzystywał przedwojenne szablony do produkcji zielonogórskich kart pocztowych! Zbiory Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze
Werner Mohr – wnuk Paula Mohra
Na górze oryginał. Na dole powojenne wydawnictwo Richarda Mohra.
Obie kartki ze zbiorów Grzegorza Biszczanika
Na górze oryginał. Na dole powojenne wydawnictw Richarda Mohra.
Obie kartki ze zbiorów Grzegorza Biszczanika
Pocztówki otrzymane z wydawnictwa Richarda Mohra
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry