ZIELONA GÓRA:

PFRON o wsparciu dla niepełnosprawnych

Refundacje, dofinansowania, wyjazdy rehabilitacyjne czy pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej. To tylko kilka pozycji z długiej listy form wsparcia niepełnosprawnych. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami PFRON zorganizował konferencje podczas, której rozmawiano o potrzebach niepełnosprawnych.

Podczas konferencji była mowa o tym jakie wsparcie finansowe oferuje PFRN, a także jakie działania są podejmowane w praktyce z podmiotami współpracującymi z funduszem. Mówi Andrzej Gonia dyrektor lubuskiego oddziału PFRON.

Te instytucje, które z nami współpracują, również mają nowe możliwości, więc wydaje mi się, że jeżeli ocenić taką różnorodność wsparcia, które oferujemy osobom z niepełnosprawnością, to ono się poszerza. To oczywiście nie załatwia wszystkich problemów, bo osoby potrzebujące zawsze będą. Zresztą umówmy się, te potrzeby są też bardzo duże, więc niestety to jest na pewno coś, co jest rozłożone w czasie. Nasze wsparcie, pomoc różnych innych instytucji, ale myślę, że jeżeli byśmy to porównali do tego, co było 10 lat temu, to jest dużo lepiej

Jedna z prelegentek konferencji Kamila Kubas zauważa, że postęp w pomocy niepełnosprawnym w naszym kraju w porównaniu z tym jak ona wyglądała w ostatnim dwudziestoleciu to niebo, a ziemia.

Moja perspektywa widzenia adaptacji, że tak powiem świata do świata niepełnosprawnych, jest długofalowa, bo ja miałam wypadek komunikacyjny w 99 roku, więc z tej perspektywy 25 lat, na którą ja patrzę, to jest olbrzymi krok, który zrobiła Polska. Otworzyła się na niepełnosprawność, ludzie się otworzyli mentalnie na niepełnosprawność

W Lubuskiem jest 182 tysiące osób z niepełnosprawnościami. Z pomocy PFRON-u korzysta 35 tysięcy z nich.

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00