Seniorzy, którzy zgłosili się do programu Korpus Seniora, otrzymali teleopaski wyposażone w przycisk SOS. Ma to być pomoc dla osób wymagających stałej opieki medycznej. Jednak nie tylko opaski są w programie pomocy.
W siedzibie Zielonogórskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zebrała się duża grupa seniorów, którzy przeszli szkolenie z obsługi teleopasek. Każdy z nich dostał jedną dla siebie. Więcej o całym programie pomocy seniorom mówi Renata Mach, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.
Dzisiaj rozpoczynamy realizację programu „Korpus Seniora” 2022. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej złożył projekt do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w ramach którego otrzymaliśmy 640 ponad tysięcy na realizację dwóch modułów z tego konkursu. Dzisiaj spotykamy się w związku z realizacją modułu drugiego, czyli opaski dla seniorów, nowoczesnej, która będzie monitorowała ich funkcje życiowe.
W razie potrzeby teleopaska będzie łączyć się z operatorem, który udzieli im pomocy. Operator będzie dostępny dla seniorów 24 godziny na dobę. Szczegóły o teleopaskach przedstawił Kamil Gwozdowski, kierownik do spraw teleopieki z firmy HRP.
Opaski posiadają karty SIM, dzięki czemu są w stałej łączności z naszym centrum teleopieki. Senior, poza możliwością wezwania pomocy, ma również możliwość wykonania pomiarów przez opaskę. To znaczy zarówno może robić to samodzielnie, jak i bez świadomości. Opaska wykonuje pomiary zmian ciśnienia, saturacji, temperatury oraz pulsu, a także lokalizacji.
Moduł pierwszy projektu będzie realizowany przy pomocy wolontariuszy.
Będzie on polegał na tym, że senior, który zgłosi do MOPS-u chęć udzielenia mu pomocy, np. jeżeli chodzi o załatwienie spraw urzędowych, jeżeli chodzi o umówienie wizyty do lekarza, będziemy i pracownicy MOPS-u, i wolontariusze będą uczestniczy seniorowi w drodze lekarza czy do jakiegoś urzędu, czy nawet wykonanie takich podstawowych czynności jak zakupy czy pranie, czytanie książki – to wszystko będziemy w ramach tego modułu seniorom zapewniać.
Poniedziałkowe spotkanie było pierwszym z kilku spotkań dla seniora. Będą się one odbywać, dopóki nie zostaną wydane wszystkie opaski. Pomoc w tym projekcie udzieliły władze miasta, ponieważ liczba chętnych przerosła na początku możliwości programu.