Sportowa rywalizacja jest ważna, ale w ich przypadku to również terapia. Bezdomni i osoby ze środowisk trzeźwościowych ponownie staną na piłkarskim boisku. Po raz trzeci w Zielonej Górze rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski w ulicznej piłce nożnej.
W zmaganiach startuje 16 drużyn, m.in. MONAR Milejowice, „Powrót z U” Częstochowa i Brat Albert Wrocław. O istocie zawodów mówi wiceprezydent Zielonej Góry Wioleta Haręźlak:
– Czas, w którym odbywają się te mistrzostwa, jest bardzo znaczący. Jak państwo pamiętacie, niedawno mieliśmy ogólnoświatowe Dni Godności. Te osoby bezdomne, uzależnione, również wpisują się w Dni Godności. Dla miasta to wielkie wyzwanie, bo po raz trzeci mistrzostwa będą się odbywały w centrum miasta. W centrum, właśnie po to, żeby pokazać tych ludzi, powiedzieć, że oni też wymagają naszej uważności – stwierdziła wiceprezydent.
Na to, że rozgrywki zmieniają społeczne postrzeganie bezdomnych, zwraca też uwagę Maciej Góras, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Joker.
– Jednym z naszych celów tych mistrzostw jest odczarowanie obrazu osoby bezdomnej. Ludzie, którzy pojawiają się na placu, zmieniają ten obraz – przychodzą, dopytują się czy faktycznie są to osoby bezdomne. Kiedy widzą chłopaków wysportowanych, z ładnymi sylwetkami, to oni nie kojarzą się z bezdomnymi.
W trakcie mistrzostw nastąpi również wybór składu reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata Osób Bezdomnych w Oslo.
Mistrzostwa Polski w ulicznej piłce nożnej osób bezdomnych i środowisk trzeźwościowych odbędą się 20 i 21 maja na placu Bohaterów w Zielonej Górze. Poniżej podajemy skład grup.
GRUPA A
Zakład Poprawczy Studzieniec
Stowarzyszenie „Dla Naszych Dzieci”
Nowy Dworek II
Brat Albert Wrocław
GRUPA B
OTU Cibórz
MONAR Dębowiec
Brat Albert Zarząd Główny
„Powrót z U” Częstochowa
GRUPA C
Nowy Dworek I
Caritas-Serce Warszawa
MONAR Luta
MONAR Milejowice
GRUPA D
MONAR Nowolipsk
GTCh Katowice
Hostel Dębowiec
MONAR Rożnowice 34