Niektórych mieszkańców i przyjezdnych do Zielonej Góry gości mogło drażnić, że aby przemieścić się z przystanku PKP muszą przejść kawałek, niekiedy zmoknąć, niekiedy taszczyć wielkie torby bagażowe, aby dostać się do autobusu MZK. Owe problemy znikną, kiedy pojawi się Centrum Przesiadkowe.
Przetarg na wykonanie Centrum Przesiadkowego wygrała firma Skanska, która połączy PKP, MZK i wiadukt w całość. Centrum będzie częścią projektu i nastawienia władz miasta na zintegrowany system niskoemisyjnej komunikacji, dlatego też znajdą się tam m.in. ładowarki do elektrycznych autobusów.
– Będzie można przesiąść się z pociągu na autobus, przesiąść „suchą stopą”. Abyśmy nie musieli chodzić po dworze, abyśmy nie musieli moknąć jeżeli pada deszcz. Takie centrum zostanie przez nas przygotowane. Tam będzie zrealizowane 6 przystanków dla autobusów przegubowych, 4 miejsca postojowe dodatkowo. Generalnie będzie to cała przebudowa tego miejsca: będzie parking dla rowerów, plac manewrowy, połączenie tego z wiaduktem, połączenie z istniejącymi peronami PKP, ciągiem pieszym, czyli wiaduktem na Sulechowskiej, dźwig osobowy. – mówił prezydent miasta Janusz Kubicki.
Centrum Przesiadkowe ma za zadanie przede wszystkim ułatwić mieszkańcom i przyjezdnym korzystanie z komunikacji obecnej w Zielonej Górze. Wiąże się to z pewnymi zmianami m.in. usunięciem ronda, czy też punktu MZK, który obecnie znajduje się przy wiadukcie, gdzie zielonogórzanie mogli kupować bilety. W związku z utrudnieniami dla klientów MZK – dyrektor zakładu Barbara Langner uspokaja
– Centrum jest zlokalizowane przy dworcu kolejowym, tam gdzie w tej chwili znajduje się nasz COK (Centrum Obsługi Klienta). Mnie jest bardzo szkoda tego punktu, bo trzeba będzie go rozebrać, bo on się wpisał w to miejsce, gdzie jest ono zlokalizowane, ale lepsze jest zawsze wrogiem dobrego, więc mam nadzieję, że się wszystko poprawi. Tam będzie przeniesiony ten punkt, który w tej chwili jest, a na czas budowy będzie zlokalizowany tymczasowy punkt obsługi klienta na skrzyżowaniu Westerplatte przy parkingu, ale to wszystko w fazie już projektowania i realizacji. Korzystający z usług MZK na pewno nie zostaną pozbawieni możliwości korzystania, czy też zakupu biletu.
Centrum Przesiadkowe według planów i umowy ma powstać do 22 marca 2018 roku.