„Profilaktyka w logopedii – wyzwania XXI wieku” – pod takim hasłem na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się II Konferencja Logopedyczna.
Prelegenci dyskutowali nad najważniejszymi problemami, które dziś stoją przed logopedią. A tych nie brakuje. Mówi dr Jacek Kotuła – prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Zielonej Górze.
Najważniejszym problemem medycyny jest podział metod leczenia na dwie metody: profilaktyczną i leczniczą. Niestety, to, co się przewijało podczas konferencji: profilaktyka w naszym życiu, leży. Lepiej jest zabezpieczać niż leczyć.
Małgorzata Chorążyczewska, przewodnicząca Lubuskiego Oddziału Polskiego Związku Logopedów dodaje, że w leczeniu chorób głosu i innych zaburzeń najważniejsza jest profilaktyka.
Profilaktykę powinniśmy zacząć od najniższego poziomu. Później, gdy dziecko wchodzi w etap dorosłości, tematy są już podjęte. Prelegenci prezentują duży stopień zawansowania jeśli chodzi o tę tematykę.
Dr Grzegorz Hryniewicz dodał jednak, że nie tylko profilaktyka była głównym tematem dyskusji podczas konferencji.
Ponad 17 osób wystąpiło przestawiając różną problematykę dotycząca dzieci, osób dorosłych i osób starszych.
Dodajmy, że współorganizatorem konferencji był Uniwersytet Zielonogórski oraz Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy naszej uczelni.