Oszuści usiłujący wyłudzać pieniądze dzwoniąc przez telefon najczęściej podają się za członków rodziny (najczęściej wnuczka lub siostrzeńca), jednak w ostatnim coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których podają się za policjantów, mających odebrać pieniądze dla członka rodziny w kłopotach. Pieniądze potrzebne są żeby „prokurator nie zamknął sprawcy wypadku do więzienia”.
We wtorek pokrzywdzona odebrała telefon z informacją, że jej syn spowodował wypadek i potrzebne są pieniądze, żeby opłacić prokuratora, to wtedy nie zamknie syna w więzieniu. Kobieta nie konsultując się z nikim z rodziny dała mężczyźnie, który przyjechał po pieniądze 10 tysięcy dolarów i 10 tysięcy euro, które miała w domu. Mężczyzna, który przyjechał przedstawił się jako policjant, ale kobieta nie zapytała go nawet o legitymację. Oszust podczas spotkania z kobietą „odebrał” pilny telefon i powiedział, ze jednak sprawa jest bardzo poważna i potrzeba więcej pieniędzy. Pokrzywdzona poszła do banku, zlikwidowała lokaty oszczędnościowe i przekazała przestępcom jeszcze 50 tysięcy złotych. Dopiero po kilku godzinach powiedziała mężowi co się stało i wtedy okazało się ze padła ofiarą przestępców.
Pamiętajmy, że oszuści ogarnięci chęcią zdobycia pieniędzy nie cofną się przed żadnym sposobem ich zdobycia i bardzo często żerują na uczuciach starszych wrażliwych osób. Pamiętajmy, żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy ani nie przelewać pieniędzy na podane konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie prosimy zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować policję.
Jak nie paść ofiarą oszustwa telefonicznego?
– Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
– Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
– Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
– Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).
– Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.
– Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję – nr tel. 997.
Autor: Damian Łobacz / źródło: KMP w Zielonej Górze