ZIELONA GÓRA:

Polka została szefową Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN

Prof. Agnieszka Zalewska z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, specjalistka w dziedzinie fizyki wysokich energii, badaczka neutrin i ciemnej materii, w wyniku czwartkowego głosowania obejmie przewodnictwo w Radzie CERN – mieszczącego się pod Genewą, największego na świecie laboratorium fizyki cząstek. To tam zbudowano Wielki Zderzacz Hadronów, a niedawno potwierdzono odkrycie bozonu Higgsa, cząsteczki która dała początek wszelkiej materii.

– To wielki sukces nauki w Polsce i wyraz ogromnego uznania, nie tylko dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej, ale także dokonań polskich badaczy i inżynierów, którzy od ponad pół wieku pracują w CERN nad najbardziej przełomowymi teoriami i eksperymentami – podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.  

Minister nauki szeroko zabiegała o poparcie innych państw dla polskiej kandydatki. Wystosowała listy m.in. do unijnej komisarz ds. badań, innowacji i nauki Maire Geoghegan-Quinn, ministrów nauki 20 krajów należących do CERN, a także zasiadających w Radzie CERN delegatów naukowych i rządowych. O wzmocnienie polskiej kandydatury zabiegały także nasze służby dyplomatyczne. Polka zwyciężyła w głosowaniu już w pierwszej turze.

Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad osiem tysięcy naukowców, techników, inżynierów czy pracowników administracji, reprezentują oni 80 różnych narodowości. Wśród nich jest ponad 230 naukowców i inżynierów z Polski. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków. Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych czy wynalezienie stron www. 4 lipca 2012 roku uczeni z ośrodka pod Genewą ogłosili kolejny naukowy przełom – zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, bozon Higgsa.

Autor: Żródło: MNiSW / fot. www.tvp.pl

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00