ZIELONA GÓRA:

Pomyśl o bliskich, ale też o sobie. Zatrzymaj się na przejeździe kolejowym!

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przypomina o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowo-drogowych. Wracając ze spotkania z najbliższymi, być może będziemy musieli je pokonać. Warto więc wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji.

Błędem kierowców jest często pośpiech – chcą zdążyć tuż przed zamknięciem rogatek. Nie zatrzymują się też przed linią bezwzględnego zatrzymania. Tymczasem w konfrontacji z pociągiem osoba w samochodzie ma niewielkie szanse, by wyjść z tego cało.

Te 20, 30 sekund na przejeździe uratuje nam niejednokrotnie życie. Mało kiedy udaje się, że kierowca jest w stanie przeżyć zderzenie z pociągiem, który jedzie po torach.Mariusz Olejniczak, dyrektor Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze

Bezpieczeństwo zwiększają modernizacje przejazdów kolejowo-drogowych oraz ich odpowiednie oznakowanie. PKP PLK umieścił w tych miejscach żółte naklejki. Zawierają informacje, gdzie się zwrócić, gdy zauważymy coś, co może zagrażać kierowcom.

Na tych żółtych naklejkach – trzy ważne informacje: numer awaryjny, numer alarmowy w razie jakiegoś groźnego zdarzenia na przejeździe kolejowym i indywidualny numer przejazdu. Z tych numerów korzystamy właśnie, kiedy dzieje się coś złego na przejeździe kolejowo-drogowym albo kiedy stwierdzimy, że jakiekolwiek urządzenie na przejeździe działa niewłaściwie. Widzimy, że od 2018 roku coraz częściej, coraz chętniej kierowcy i uczestnicy ruchu korzystają z tej naklejki. Obecnie mamy już ponad 4300 zgłoszeń, 180 przypadków, kiedy dzięki takiemu zgłoszeniu zatrzymano pociąg.Radosław Śledziński, rzecznik prasowy PKP PLK

Do końca listopada w regionie odnotowano 6 zdarzeń na sieci kolejowej z udziałem samochodów. Nie było w nich ofiar i poważnie rannych. W poprzednim roku doszło do 7 zdarzeń z dwoma ofiarami śmiertelnymi.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00