Jak kończyć rok, to z przytupem! Wiedziały o tym władze województwa lubuskiego, które w ostatni dzień 2018 roku podpisały umowę na utworzenie Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie. Będzie to ośrodek przemysłowo-badawczy, w którym znajdzie się 7 laboratoriów z nowoczesną aparaturą.
Wbrew nazwie, Park Technologii Kosmicznych nie będzie służył wyłącznie specjalistom z dziedziny inżynierii kosmicznej czy satelitarnej.
To nie tylko technologie kosmiczne, ale również w zakresie robotyki, informatyki, automatyki, oczywiście fizyki i astronomii – to jest podstawa. Daje nam to gwarancję poprawy warunków do budowy innowacyjnego regionu.Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego
Województwo lubuskie zrealizuje projekt w partnerstwie z Uniwersytetem Zielonogórskim, firmą Hertz Systems oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Instytucje te dysponują sporym doświadczeniem oraz wykształconymi kadrami. W Parku Technologii Kosmicznych widzą też szansę na swój dalszy rozwój.
Uniwersytet ma dość duży potencjał naukowy, kadrowy, laboratoryjny również, ale nie mamy tych laboratoriów, które pojawią się w Parku Technologii Kosmicznych. Sami zresztą proponowaliśmy wyposażenie tego parku o takie laboratoria, które będą uzupełniać potencjał laboratoryjny uniwersytetu.prof. Andrzej Pieczyński, prorektor ds. rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego
Budowa Parku Technologii Kosmicznych w Nowym Kisielinie to inwestycja warta ponad 60 milionów złotych. Zakończy się za 2 lata.