ZIELONA GÓRA:

Powstanie pomnik ks. Kazimierza Michalskiego. Rozpoczął się konkurs na rzeźbę

Ks. Kazimierz Michalski – postać związana z Wydarzeniami Zielonogórskimi z 1960 roku – będzie mieć swój pomnik w Zielonej Górze. Uchwałę w tej sprawie podjęli już wcześniej radni. Teraz miasto ogłosiło konkurs rzeźbiarski dla artystów.

Procedura wygląda podobnie jak w przypadku konkursu na rzeźbę św. Urbana czy pomnik z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Do konkursu zaproszono 14 artystów z naszego regionu, m.in. Roberta Tomaka, Artura Wochniaka i Małgorzatę Bukowicz. Każdy z potencjalnych twórców pomnika otrzymał informacje o lokalizacji monumentu i samym księdzu Michalskim.

To wszystko wymaga pracy umysłowej, pracy projektowej. Wiadomo, że do projektów podchodzi się uciążliwą pracą – to nie jest błysk pioruna z nieba. Jestem przeciwniczką pomników, w których najważniejsze są sznurówki. Raczej myślę o formie, fakturze i o treści.Małgorzata Bukowicz, zielonogórski okręg Związku Polskich Artystów Plastyków

Pomnik ks. Kazimierza Michalskiego musi spełniać konkretne wymagania. Powinna być to rzeźba dynamiczna, która będzie oddawać charakter duchownego. Musi także zawierać symbole, które jednoznacznie kojarzą się z księdzem.

Ta postać powinna być wysoka i szczupła, bo taki za życia był ksiądz. Powinna również zawierać symbole, które są przynależne księdzu, czyli krzyż. I to, co również było znakiem rozpoznawczym dla ks. Kazimierza Michalskiego – powinna mieć trójkąt z literą “P” w środku, ponieważ ksiądz Michalski był więźniem obozu koncentracyjnego w Dachau.Wioleta Haręźlak, dyrektor Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta, przewodnicząca komisji konkursowej

Artyści będą przygotowywać modele pomnika w skali 1:4. Z projektów komisja konkursowa wybierze najlepszą pracę. Gotowy monument stanie na skwerze przed konkatedrą. Wizerunek ks. Michalskiego ma być zwrócony w stronę kościoła.

Ciekawostka: mianowicie kiedy księdza Michalskiego przysłano do Zielonej Góry, to zamieszkał na plebanii, na której mieszkał niemiecki proboszcz – ks. Georg Gottwald. Nie wyjechał stąd, dopóki nie wyjechał ostatni mieszkaniec Niemiec. To piękne świadectwo dwóch kapłanów – niemieckiego i polskiego, który będąc w Dachau, zgodnie żył na tej plebanii.ks. Włodzimierz Lange, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze

Prace konkursowe będą oceniać m.in.: dr Tadeusz Dzwonkowski – dyrektor Archiwum Państwowego, Leszek Kania – dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej oraz miejskie i wojewódzkie konserwatorki zabytków – Izabela Ciesielska i Barbara Bielinis-Kopeć.

Konkurs zostanie rozstrzygnięty 27 września. Zwycięska praca zostanie odsłonięta w maju przyszłego roku, w trakcie obchodów 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Pomnik będzie współfinansowany przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00