Kończą się prace związane z budową stacji szybkiego ładowania na ulicy Wyczółkowskiego. Pętla jest już przejezdna dla autobusów, a niebawem zaczną działać pantografy. We wrześniu MZK planuje uruchomić kolejne stacje na pętlach autobusowych.
W tej chwili autobusy elektryczne są ładowane m.in. przy Centrum Przesiadkowym, przy ulicy Wyspiańskiego, na Jędrzychowie i przy ulicy Wrocławskiej.
We wrześniu zostanie oddanych do użytku kolejnych pięć pętli. Zostaną uruchomione na Wyczółkowskiego, przy Zawadzkiego, na ulicy Świerkowej na Osiedlu Leśnym i na Chynowie przy ulicy Truskawkowej. Na terenie zajezdni również są dwa stanowiska do szybkiego ładowania autobusów. Na przełomie września i października zostanie uruchomiona pętla przy ulicy Botanicznej. Najdłużej będziemy czekali na pętlę na Czarkowie. Tam do końca grudnia powinna być uruchomiona.Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji
Niedługo minie rok od wprowadzenia pierwszych elektrycznych autobusów. Jak dyrektor MZK wspomina początki tej inwestycji?
Pierwsze elektryczne autobusy zostały wprowadzone we wrześniu. Trudno było nam to realizować – robiliśmy wszystko w taki sposób, żeby mieszkańcy nie odczuli utrudnień w funkcjonowaniu komunikacji. Wszystkie autobusy ładowały się na zajezdni. Autobus zawsze musiał zjeżdżać na zajezdnię, trzeba było pilnować, żeby baterie nie za bardzo się rozładowały, żeby autobus o własnych siłach mógł dojechać i podjąć kolejne ładowanie. Im więcej pętli mamy w mieście, tym łatwiej jest obsługiwać.Barbara Langner
Urząd miasta zgłosił projekt, który obejmuje zakup kolejnych 12 autobusów elektrycznych i budowę pętli na Osiedlu Mazurskim. Konkurs dotacji organizuje Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Obecnie trwa ocena zgłoszonych zadań.
W lipcu elektryczne autobusy przejechały w mieście 200 tysięcy kilometrów. Jest to połowa całej trasy, którą realizuje komunikacja miejska.