ZIELONA GÓRA:

Remontować, nie burzyć. Radni Koalicji Obywatelskiej o przyszłości amfiteatru

Co dalej z amfiteatrem? – pytają osoby zainteresowane inwestycjami w mieście i lokalną kulturą. Miasto ogłosiło ostatnio konkurs na projekt nowego obiektu na Wzgórzach Piastowskich. Według opisu w dokumentacji, ma to być sala koncertowo-konferencyjna. Dla radnych Koalicji Obywatelskiej oznacza to koniec amfiteatru w dotychczasowym kształcie.

Marcin Pabierowski podkreślił, że właśnie słowo „sala” jest niepokojącym sygnałem tego, co może się stać z amfiteatrem. Przywołał także zapisy w Gminnym Programie Rewitalizacji.

Jest jasny i sztywny zapis w Gminnym Programie Rewitalizacji: „przywrócenie walorów kulturowych opartych na tradycji oraz wykorzystanie potencjału gospodarczego amfiteatru przez tworzenie ośrodka koncertowo-konferencyjnego”. Rewitalizacja, czyli nadanie nowej funkcji. Podtrzymanie funkcji koncertowej, czyli 4,5 tysiąca zielonogórzan może oglądać piękne widowiska oraz nowa funkcja – konferencyjna. I takie obiekty w Polsce, z takimi zapisami, właśnie powstają. Mamy na przykład obiekt projektowany i wykonywany w Koszalinie.Marcin Pabierowski, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta

Pabierowski uważa, że amfiteatr potrzebuje modernizacji. Powinno to być zadaszenie obiektu, by np. dłużej nie niszczyły się drewniane ławki. To wydłużyłoby funkcjonowanie obiektu o 3, 4 miesiące.

– Chciałbym obalić mit, że tu się nic nie dzieje, że są dwie, trzy imprezy w roku – mówi Janusz Rewers, wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, Kultury i Sportu rady miasta.

Czy gdyby nie było CRS-u, mielibyśmy mecze z CSKA Moskwa, siatkówkę, mistrzostwa w futsalu? Jak się stwarza warunki, wtedy pojawiają się imprezy. Dowodem tego są Kielce, Sopot, Opole, Mrągowo i wiele innych obiektów. Wracając do kosztów – amfiteatr w Zielonej Górze można porównać z amfiteatrem w Kołobrzegu. Szacunkowy koszt tego amfiteatru to około 50, 60 milionów.Janusz Rewers

Adam Urbaniak spojrzał na sprawę amfiteatru z perspektywy finansów. Twierdzi, że można było wykorzystać pieniądze przeznaczone na rewitalizację.

Zakładając, że amfiteatr będzie modernizowany, wydawałoby się, że idealnie współgra to z programem rewitalizacji i możliwością uzyskania z tego tytułu dofinansowania w ramach ZIT-u na program rewitalizacyjny. To był rząd wielkości, jak liczyliśmy, około 18 milionów złotych. Zobaczcie państwo, ile z tego grosza publicznego, miejskiego, udałoby się zaoszczędzić. Druga rzecz – w czasie konferencji przerzucaliśmy się pojęciami „sala”, „hala”, „amfiteatr”. Kwestią zasadniczą jest ilość uczestników imprez. Jeżeli będzie to sala, ma być ona pomniejszona i to w sposób znaczący.Adam Urbaniak, wiceprzewodniczący rady miasta

Radni szacują koszt budowy sali koncertowo-konferencyjnej na 150 milionów złotych. Podobne wydatki dotyczyły np. budowy Filharmonii Gorzowskiej.

Historia zielonogórskiego amfiteatru sięga roku 1889, kiedy to powstał teatr leśny. W znany dziś obiekt został przekształcony w latach 70. XX wieku.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00