Upowszechnianie wiedzy o osobach LGBT+, obrona ich praw, a także interesów innych środowisk, takich jak np. osoby z niepełnosprawnością, to cele działania Instytutu Równości. Organizacja, która funkcjonuje w Zielonej Górze, odpowiada za wiele akcji, których ideą jest równość wszystkich obywateli.
Aby spełniać swoje zadania, Instytut Równości współpracuje z innymi instytucjami i organizacjami. Jest to m.in. Biuro Wystaw Artystycznych i biblioteka Norwida, a także zielonogórskie stowarzyszenia.
Wspieramy wszystkie inicjatywy, które są nam bliskie. Czy to jeżeli chodzi o prawa kobiet, prawa zwierząt, osób wykluczonych w jakikolwiek sposób czy czujących się na marginesie społecznym. Staram się działać i mieć kontakt z wieloma organizacjami, które robią dobro, a może potrzebują czasami większych zasięgów, a może wsparcia, może dobrego słowa. Teraz będziemy na przykład brać udział w akcji One Billion Rising. Podpięliśmy się pod to ze stowarzyszeniem BABA.Kacper Kubiak, wiceprezes Instytutu Równości
Instytut jest także organizatorem Marszu Równości. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz trzeci, w czerwcu. Patronat nad nim objęli prezydent Zielonej Góry – Janusz Kubicki oraz marszałek Elżbieta Polak.
Chcemy, żeby to zawsze miało miejsce w czerwcu. Ze względu na to, że specyfika miasta jest taka, że studenci wyjeżdżają, wakacyjny okres jest dosyć uśpiony, więc tak wybieramy i tak byśmy zawsze chcieli – żeby to był czerwiec. Patronat prezydenta i pani marszałek to jest jedyne takie wydarzenie, można powiedzieć, w historii Polski. Nigdy nie było podwójnego patronatu – zawsze był albo jeden, albo drugi. Pierwszy marsz był bezpieczny, nie chcieliśmy blokować miasta, drugi był już odważniejszy. W tym roku – mogę powiedzieć, że będą to główne ulice miasta. Będzie to weekend, sobota – to tyle, co mogę zdradzić.Kacper Kubiak
Więcej na temat działań Instytutu Równości – w całej rozmowie z Kacprem Kubiakiem, którą przeprowadziła Magdalena Faron.