WAŻNEZIELONA GÓRA:

SESJA W SKRÓCIE: Pieniądze na wiadukt, spór o apel, modernizacja wodociągów i…ulica Sezamkowa

Za nami pierwsza w tym roku sesja Rady Miasta. Co się działo podczas obrad radnych? O tym w telegraficznym skrócie:

“Jedynka” i “Budowlanka” wyróżnione. 

Miasto wyróżniło dwie najlepsze zielonogórskie szkoły w ostatnim rankingu “Perspektyw”. Mowa o I Liceum Ogólnokształcącym i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego “Budowlanka”. Dyrektorki obu placówek: Ewa Habich i Małgorzata Ragiel otrzymały nagrody w formie czeków na kwoty 30 tysięcy złotych: (dla szkół) oraz 10 tysięcy złotych (dla nauczycieli). – To duży zaszczyt – mówiła Małgorzata Ragiel:

Dla mnie to tak duża sprawa, że motywuje do dalszej pracy. Tak uroczyste docenienie szkoły, osiągnieć, pracy nauczycieli i uczniów na forum Rady Miasta, jest to wyróżnienie do dalszej pracy. Jestem bardzo dumna z tej uroczystości. 

Modernizacja Wodociągów:

Radni pochylili się nad uchwałą w sprawie wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń w spółce “Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja”. Doszło do sporu radnego Platformy Obywatelskiej Dariusza Legutowskiego i prezydenta Janusza Kubickiego. Legutowski przekonywał, że potrzeby wodociągów powinny być szczegółowo omówione na komisji. Uchwała nie została jednak zdjęta z porządku obrad i została przegłosowana.  – Dobrze się stało, bo wodociągi wymagają modernizacji – mówił przewodniczący Rady Miasta Piotr Barczak:

To jest zawsze trudny temat, bo modernizacja sieci wodociągowej jest mało widoczna, Najczęściej są rozkopane części ulic, często jest narzekanie z tego powodu. Czystą wodę każdy z nas chce mieć, więc remonty są potrzebne. Zaplanowane one zostały na cztery lata. 

80 milionów na wiadukt. Miasto zabezpieczy połowę środków

Radni podjęli także uchwałę dotyczącą przeznaczenia 80 milionów złotych na budowę wschodniej nitki wiaduktu przy Zjednoczenia. Remont trwa, i pewnie pochłonie jeszcze sporo środków. Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk  w rozmowie z Radiem Index stwierdził, ze miasto ma zapewnienie z Ministerstwa Infrastruktury o dofinansowaniu tej inwestycji w kwocie 40 milionów złotych. To podstawa, aby móc ogłosić przetarg.

Kończy się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu. Chcemy uzyskać środki z ministerstwa. Maksymalna wysokość to jest 50 procent., Chcemy zabezpieczyć kwotę, która nam wystarczy i da pewność, że przetarg zakończy się sukcesem. Poprosiliśmy Radę Miasta, która się zgodziła na to, aby zabezpieczyć 80 milionów złotych, co oznacza, że będziemy mogli wystąpić o 40 milionów. Ostateczna wartość dotacji zostanie zweryfikowana poprzez przetarg. 

Burza o apel 

Dużych emocji dostarczyła przeniesiona na sam koniec obrad dyskusja odnośnie apelu, który przygotowali radni Platformy Obywatelskiej. Chodziło o koszty, jakie poniosła policja w związku z zabezpieczeniem wizyta posła PiS-u Jarosława Kaczyńskiego w Zielonej Górze. Apel nie został przegłosowany, bo nie było quorum. Część radnych “Zielonej Razem” i PiS-u wyszła z sali podczas głosowania.

Lekkoatleci niezadowoleni

Podczas wolnych wniosków głos zabrali przedstawiciele zielonogórskiej lekkiej atletyki. Na sesji pojawili się trenerzy ZLKL-u Mirosław Krzyżanowski i Jerzy Walczak. Szkoleniowcy wyrazili ubolewanie z powodu – ich zdaniem – niesprawiedliwego podziału środków finansowych na sport na bieżący rok. . – Otrzymaliśmy tylko 63 tysiące złotych – mówił Krzyżanowski.

Jesteśmy szóstym klubem sportowym w tym mieście. Z puli 5,1 miliona złotych dostaliśmy 63 tysiące na szkolenie dzieci i młodzieży. To jest 1,25 procenta puli konkursowej, przez mikroskop ją widać. Niewiele wyżej stoi młodzieżowy Zastal. Dostali pól miliona, a żużlowcy dostali również pól miliona. Wiecie, ilu lekkoatletów wyszkoliliśmy przez ostatnie lata? Można by książkę napisać.

Ulica Sezamkowa w Przylepie

Radni zdecydowali także o nadaniu nowych ulic w Przylepie. Nowo powstała ulica będzie się mieściła obok ulic Przylep-Strażacka i Przylep Działkowa.

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00