Co zrobić, aby w Zielonej Górze oddychało się swobodniej? Sprawie jakości powietrza poświęcają uwagę radni Koalicji Obywatelskiej. Domagają się, aby miasto podejmowało dalsze działania przeciw smogowi.
Ostatnio na sesji rady miasta radni uchwalili Program Ochrony Powietrza. Wskazano w nim, że w sezonie grzewczym przekraczane są dopuszczalne normy szkodliwych substancji, np. pyłów zawieszonych. Sam program to jednak za mało – twierdzą radni.
Mamy w mieście program stworzony przez Koalicję Obywatelską, jeśli chodzi o dopłaty do wymiany starych źródeł ciepła, tzw. kopciuchów. Bardzo dobry program, który obowiązuje już od trzech lat. W budżecie na rok 2021, dzięki naszym staraniom, jest 600 tysięcy złotych na dotacje. I wszystko byłoby OK – pieniądze są, ale jedno nas niepokoi: promocja. Apelujemy do prezydenta miasta, aby postawić na promocję tego programu. Chcemy, aby pojawiły się hasła „dopłaty do pieca” na billboardach miejskich, które są w mieście, które są widoczne.
W mieście działa 12 stacji pomiaru jakości powietrza. Oprócz funkcji informacyjnej pełnią funkcję edukacyjną. Czujnik smogu znajduje się m.in. przy szkole na Jędrzychowie.
Chodzi o edukację, o zmianę myślenia, mentalności ludzi. Chodzi o to, żeby w naszych szkołach – tutaj w Zielonej Górze – prowadzić również edukację, żeby wyedukowana młodzież przekazywała wiedzę swoim rodzicom i dziadkom. Niestety, tutaj po godzinach zwykłego funkcjonowania urzędu jest bardzo niedobre powietrze, ciężko się oddycha.
Przyszłość systemu pomiaru jakości powietrza stoi jednak pod znakiem zapytania. Stacje pomiarowe były finansowane przez lokalne firmy.
Mamy tak naprawdę na całe miasto wojewódzkie jeden czujnik smogu. Odczyt z tego czujnika jest podawany na telebimie obok urzędu miasta. Wszystkie pozostałe czujniki są tak naprawdę prywatną inicjatywą. Myślę, że szóste co do wielkości miasto w Polsce naprawdę powinno zadbać o to, żeby tych czujników certyfikowanych, porządnych, było co najmniej po jednym na każdej dzielnicy.
Radni przypomnieli również o pomyśle na zakup smogowozu – pojazdu dla straży miejskiej, który pomoże sprawdzić zawartość pieca, skontrolować zanieczyszczenia powietrza i wody.
autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski