ZIELONA GÓRA:

Sprzątanie po wichurze. ZGK, cmentarz i MOPS przyjmują zgłoszenia

Szkody poczynione przez ubiegłotygodniowy orkan i przeprowadzone akcje liczy także Zielona Góra. Według danych z godziny 11:30 straż pożarna odnotowała ponad 400 zgłoszeń. Policja interweniowała 80 razy.

Miasto dostarczało m.in. paliwo do agregatów w szpitalu i poliklinice. W kilku domach, aby nadal działała aparatura podtrzymująca funkcje życiowe, potrzebne były agregaty przenośne. W przyszłości takie urządzenia mają pojawić się w miejscach zaopatrywania Zielonej Góry w wodę.

Podjęliśmy decyzję, że będziemy chcieli, aby we wszystkich tych miejscach jednak zainstalować agregaty prądotwórcze. Zobaczymy, ile to będzie kosztowało. Tak, aby mimo braku energii elektrycznej mogła funkcjonować cała sieć, jeśli chodzi o zasilanie wodą. Brak wody skutkował również tym, że elektrociepłownia miała problem z funkcjonowaniem.Janusz Kubicki

Powalone drzewa przy głównych trasach w mieście są pocięte i przygotowane do wywozu. Wciąż jednak wiele zniszczonych drzew znajduje się w lasach komunalnych i na terenach prywatnych. Nadal można zgłaszać się w tej sprawie do Zakładu Gospodarki Komunalnej. O szkodach można również powiadamiać cmentarz oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Maksymalnie do jutra potrwają prace porządkowe w parkach.

Mamy około 130 zgłoszeń od mieszkańców plus oczywiście swoje zgłoszenia. Na tę chwilę wycięliśmy kilkanaście drzew, które nie nadawały się do podcięcia. Natomiast jeszcze tego nie liczymy. Mamy taki plan, że od godziny ok. 14:00, 15:00 powinny się zacząć prace w parkach. Chcielibyśmy, żeby w ciągu dwóch dni było już bezpiecznie. Żeby do jutra, do końca dnia mieszkańcy już nie mieli trudności w parkach.Krzysztof Sikora, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zielonej Górze

Miasto potrzebuje większej liczby zamiatarek i podnośników. Nad remontem instalacji elektrycznych na potrzeby odbiorców indywidualnych pracuje 16 zespołów, a nad usuwaniem drzew – 10 ekip.

Zasilania w energię elektryczną nadal nie ma 5 stacji średniego napięcia. Oznacza to brak prądu w sołectwie Marzęcin i części Zatonia. Problem występuje też w stacjach niskiego napięcia, przez co energia nie jest dostarczana do ok. 900 odbiorców m.in. w gminie Nowogród Bobrzański, Świdnicy i Zaborze.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00