ZIELONA GÓRA:

Światłowód w mieście popłynie jeszcze szerzej. Jest porozumienie ws. inwestycji

Dwa lata temu Zielona Góra powiększyła swój obszar administracyjny. W toku jest już kolejne połączenie – tym razem technologiczne. Miasto doczeka się rozbudowy sieci światłowodowej. Porozumienie w tej sprawie podpisał prezydent Janusz Kubicki oraz prezes Orange Polska, Jean-Francois Fallacher.

Celem porozumienia jest uproszczenie i usprawnienie inwestycji.

– Chodzi o to, żebyśmy pomagali, aby wszelkie procedury związane z budową przebiegały jak najszybciej, bez zbędnych opóźnień. Ze swojej strony zobowiązaliśmy się do stworzenia szybkiej ścieżki przy inwestycjach, które będzie realizować firma Orange w mieście Zielona Góra – mówił Janusz Kubicki.

Orange inwestuje w światłowód w Zielonej Górze od 2015 roku. W tej chwili z sieci może korzystać 26 tysięcy gospodarstw domowych. Zasięg obejmuje osiedle Zacisze, Łużyckie i Zastalowskie. Do końca 2018 r. światłowodowy internet ma być dostępny dla 45 tysięcy gospodarstw, w tym dla mieszkańców Osiedla Przyjaźni, Źródlanego i Morelowego.

Korzyści płynące z rozbudowy sieci wymienił Jean-Francois Fallacher.

– Ta infrastruktura pozwoli nam potem zbudować sieci 4G. Dzięki temu można już mieć na telefonach szybkość powyżej 100 mega. (…) Przy zakupie usługi ze światłowodem dostaje się livebox, który dostarcza również sieć Wi-Fi. Daje to dostęp do bezprzewodowej sieci w domu. Nowe smartfony pozwalają na wykonywanie połączeń głosowych przez sieć Wi-Fi.

Każdy zielonogórzanin w zasięgu sieci światłowodowej będzie miał możliwość zamówienia usługi internetowej, skorzystania z telewizji w jakości 4K oraz zakupu pakietu.

Planowany koszt działania to 15 milionów złotych.

Program inwestycyjny Orange będzie obejmował również zielonogórskie sołectwa. Rozbudowa sieci na wsiach zostanie sfinansowana ze środków własnych firmy bądź dofinansowana z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Zobacz więcej
Back to top button