Zielona Góra, jak co roku, przygotowuje wiele wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości. Mieszkańcy będą mieli okazję do wspólnego świętowania. W mieście nie zabraknie sportowych i kulturalnych atrakcji.
Zielonogórski Bieg Niepodległości
Biegacze wystartują punktualnie o 11:00 w pobliżu Centrum Przyrodniczego. Przebiegną 5 okrążeń, czyli 11 kilometrów trasą: Dąbrowskiego – Dworcowa – Bohaterów Westerplatte – Kupiecka – Dąbrowskiego. W wydarzeniu weźmie udział 140 zawodników.
Mecz Niepodległości – Memoriał Cieja
Równo o godzinie 11:11 na boisku MOSiR przy ulicy Sulechowskiej rozpocznie się mecz piłki nożnej z udziałem zielonogórskich sportowców i artystów. Na murawie zobaczymy m.in. Piotra Protasiewicza oraz Rademeneza, którzy zapewnią kibicom sportowe emocje. Tuż obok boiska pojawią się stoiska ze słodkościami, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na leczenie Laury Wolniewicz, dwuletniej dziewczynki chorej na zespół Retta.
Rajd Rowerowa Niepodległa
O tej samej godzinie, 11:11, biało-czerwona kolumna rowerzystów wyruszy z Placu Bohaterów w stronę Muzeum Wojskowego w Drzonowie, pokonując trasę około 15 km. Na miejscu zaplanowano wspólne odśpiewanie hymnu oraz pokaz grupy rekonstrukcyjnej przybliżający historyczne wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości. Warto dodać, że w dniu święta wstęp do muzeum będzie bezpłatny, a zwiedzanie jest możliwe od 10:00 do 16:00.
Miejskie obchody Święta Niepodległości
Obchody miejskie rozpoczną się od ceremonii składania wiązanek przed tablicą Pro memoria upamiętniającą więźniów politycznych i ofiary represji komunistycznych (przy Areszcie Śledczym). Następnie, o godzinie 12:00, odbędzie się msza święta w Kościele Konkatedralnym pw. św. Jadwigi Śląskiej. Po zakończeniu mszy, o godzinie 13:00, uczestnicy przemaszerują na Plac Matejki, gdzie będą miały miejsce dalsze uroczystości.
Niepodległościowa Piątka
O 14:00 wystartują biegacze w Ochli. Zaczną w pobliżu szkoły, później w kierunku Kiełpina i przed rondem zawrócą na metę, która jest w miejscu startu. Oprócz biegu głównego, wcześniej swoje trasy pokonają też dzieci.
Festiwal In Memoria w Lubuskim Teatrze
O godzinie 16:00 na scenie Lubuskiego Teatru wystąpi Lubuska Orkiestra Kameralna oraz zaproszeni wokaliści, prezentując utwory niepodległościowe i wolnościowe. W repertuarze znajdą się pieśni takich artystów, jak Krzysztof Klenczon, Anna Jantar czy Ryszard Riedel.
“Krajobraz Ojczyzny” – koncert patriotyczny
Dzień zakończy się patriotycznym koncertem „Krajobraz Ojczyzny” w Centrum Nauki Keplera przy ulicy Generała Władysława Sikorskiego 10, który rozpocznie się o godzinie 17:00. W programie znajdą się klasyczne pieśni patriotyczne, takie jak “Pieśń Legionów” oraz “Wojenko, wojenko”.