Decyzja zapadła na posiedzeniu zorganizowanym 10. listopada. Za zmianą statusu szpitala zagłosowało 21 radnych, 6 było przeciw.
Przekształcenie pozwoli zarówno na rozwój uczelni, jak i samego szpitala. Lecznica to teraz „baza własna” kierunku lekarskiego, dzięki czemu uniwersytet może starać się o dofinansowanie naukowo-dydaktyczne z Ministerstwa Zdrowia, które na pierwszym roku kształcenia wynosi prawie 1,5 mln złotych – kilkaset tysięcy złotych więcej niż dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Korzyścią dla szpitala jest możliwość pozyskania środków na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka oraz rozwój Lubuskiego Centrum Onkologii. Dzięki temu placówka poszerzy zakres swojej działalności i będzie bardziej konkurencyjna, także poza regionem. Urząd Marszałkowski zapewnia, że zmiana nie wpłynie negatywnie ani na standard leczenia pacjentów, ani na pracę i wynagrodzenia pracowników szpitala.
Do tej pory na inwestycje związane z utworzeniem kierunku lekarskiego wydano ponad 47 mln złotych. Tyle kosztowało m.in. dostosowanie infrastruktury szpitala i uczelni oraz remont i wyposażenie budynku przeznaczonego na dziekanat Wydziału Lekarskiego.
Autor: Aleksandra Pietruszewska