Najlepsze miejsce do zdobywania wiedzy? „Biblioteka. Oczywiście!”. Hasło to promuje biblioteka Norwida, która z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowała ofertę dla każdego mieszkańca regionu. Wśród atrakcji m.in. książka, która pamięta wyprawy Kolumba.
Miłośnicy literatury z pewnością skorzystają ze stałego elementu obchodów – kiermaszu książek. W sprzedaży pojawią się m.in. publikacje popularnonaukowe i beletrystyka. Bibliotekarze oferują książki już od złotówki, a przy zakupie większej ilości zapewniają zniżki. Ofertę zaprezentowała Małgorzata Świrgał z Działu Magazynów i Zbiorów Zabezpieczonych.
– Jak zwykle będzie książka za złotówkę. Chodzi tu głównie o harlequiny i kryminały kieszonkowe. Przy zakupie powyżej 5 egzemplarzy cena spadnie o połowę. Będzie towarzyszyć nam wydawnictwo Pro Libris. Wystawi swoje najnowsze i trochę starsze książki.
Kiermasz będzie otwarty od 8 do 13 maja, od poniedziałku do piątku do 17:00, a w sobotę do 15:00.
Na jeden dzień biblioteka Norwida podbije też zielonogórski Focus Mall. Uruchomi tam kilka stref, m.in. miejsce atrakcji dla dzieci i stoisko promocji Wirtualnej Czytelni Norwida. Do wyjątkowej wizyty w galerii zachęca Żaneta Cierach z mediateki Góra Mediów.
– 12 maja zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane, w godzinach od 10:00 do 19:00, na zapoznanie z ofertą biblioteki. Chcemy pokazać, że nowoczesna biblioteka to biblioteka nowych technologii. Mamy przygotowany szereg działań dla poszczególnych grup wiekowych. Dla dzieci czekają spotkania autorskie z Agnieszką Ginko i Marcinem Pałaszem, (…) dla gimnazjalistów – kraina eksperymentów. (…) Również będziemy zapoznawać z ofertą Legimi i wirtualnej czytelni. Oczywiście strefa chillout – słuchanie audiobooków i muzyki. Będzie też możliwość zapisania się do biblioteki.
Tych, którzy od nowości wolą białe kruki, przyciągnie zaś Dział Zbiorów Specjalnych. Do jego odwiedzenia zaprasza Alicja Lipińska.
– Dział Zbiorów Specjalnych przygotował ofertę dla zwiedzających Muzeum Ilustracji Książkowej. Będzie to gawęda o historii książki i instytucji z nią związanych. Rozpoczniemy od starożytności, gdzie powiemy, jakie były formy książki i narzędzia pisarskie. (…) Pokażemy tez i opowiemy, jak książka wędrowała na Ziemię Lubuską. Opowiemy też o najstarszej książce, jaką mamy w zbiorach, z roku 1470. (…) Opowiemy też o książce najcenniejszej – z 1493 roku.
Oprócz tego m.in. literacki turniej żywego chińczyka, wernisaże wystaw dzieł sztuki oraz warsztaty artystyczne dla dzieci. Jeśli dopisze pogoda, odbędzie się również pokaz nieba.
Tydzień Bibliotek w zielonogórskiej książnicy rozpocznie się już 5 maja, zakończy natomiast 16 maja. Pełny program znajdziecie na stronie biblioteki.