Lata 1898-1914 w Cesarstwie Niemieckim to okres wielkiego zbrojenia i unowocześniania marynarki wojennej w myśl cesarskiego motta “Nasza przyszłość jest na wodzie” (“Unsere Zukunft liegt auf dem Wasser”). A co ma do tego Grünberg? Całkiem sporo!
Licznie wtenczas zakładano stowarzyszenia, które szkoliły młodzież do przyszłej służby w Cesarskiej Marynarce Wojennej (Kaiserliche Marine). Promowana przez admirała Alfreda von Tirpitza rozbudowa floty spotkała się ze sporym entuzjazmem… w Grünbergu.
Od 1910 roku w mieście działała organizacja “Marine Jugendwehr”, która prowadziła zajęcia z wioślarstwa w ramach przygotowywania i szkolenia przyszłych rekrutów piechoty morskiej (Seebataillon).
Jednym z najlepszych lokali w mieście z wodną infrastrukturą, był “Luisental” (dziś popularny Wagmostaw).
Znajdowało się w nim schronisko młodzieżowe (Jugendheim Luisental), restauracja, a usytuowanie nad wodą na której można było prowadzić ćwiczenia wioślarskie było idealnym miejscem organizacyjnym dla grünberskiego Marine Jugendwehr.
Pierwotnie do organizacji należało 30 osób, a dowodził nią oficer rezerwy Paul Hagemeister.
Młodzież w trakcie zajęć obowiązkowo była ubrana w stroje marynarskie, a na otokach czapek widniał napis “Marine Jugendwehr Grünberg Schlesien”.
Dziś nikt by nie pomyślał, aby na Wagmostawie szkolić przyszłe elity Marynarki Wojennej… 😉
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.