ZIELONA GÓRA:

W Ochli przybywa eksponatów. Muzeum rekonstruuje młyn

Skansen w Ochli będzie miał nową atrakcję turystyczną. Na terenie muzeum powstaje młyn wodny. Będzie go napędzać woda z górnego stawu, który znajduje się w skansenie. W środku budynku turyści obejrzą, jak kręci się młyńskie koło, ponieważ dwie ściany obiektu będą częściowo przeszklone.

Młyn będzie wzorowany na XIX-wiecznym obiekcie z Sądowa w gminie Cybinka. Jego budowa to jedna z kilku inwestycji realizowanych w Ochli. Rekonstruowana jest również stodoła z Lisowa.

Tworzymy rekonstrukcję młyna wodnego z Sądowa, koło łowiska, z aktywnym kołem młyńskim. Myślę, że to będzie duża atrakcja. Rozbudowujemy też chałupę z Lisowa. Jest to taki kraciasty, czarno-biały, szachulcowy budynek, jeden z nowszych. Tam dobudowujemy stodołę.Damian Danak, Muzeum Etnograficzne w Ochli

Młyn wprawdzie będzie się nadawał do mielenia mąki i kaszy, ale na co dzień do tego nie posłuży. Jedynie po zakończeniu budowy muzeum zorganizuje pokazowy przemiał. Rekonstrukcja młyna pochłonie prawie 2 miliony złotych.

A jak wygląda pozyskiwanie eksponatów do skansenu? Często ludzie sami zwracają się do pracowników muzeum.

Bardzo często tak bywa, że ktoś ma w spadku starą, drewnianą chatę. Chciałby się jej pozbyć i nie może jej zutylizować, zniszczyć, bardzo chętnie oddałby ją do muzeum. Mamy takie telefony czy maile, że ludzie chcą nam ofiarować taką chatę czy jakieś zabytki. To jest dość kosztowne przedsięwzięcie, bo trzeba taką chatę zinwentaryzować, opisać, przenieść. Bardzo często są to zniszczone obiekty, więc trzeba wymienić belki.Damian Danak

Pracownik muzeum dodaje, że rekonstrukcja chaty to również żmudna praca. Każda drewniana belka musi być ponumerowana i dokładnie dopasowana do pozostałych. Etnografowie odtwarzają również wnętrza chałup, które potem służą za muzealną ekspozycję.

Zobacz więcej
Back to top button