W ramach cyklu „My zielonogórzanie, nasz lubuski dom…”, Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentuje sylwetki nietuzinkowych postaci, które swoją działalnością przyczyniły się do rozwoju naszego regionu. Obecna wystawa poświęcona jest Zbigniewowi Majewskiemu, nazywanemu przez znajomych Naczelnym Furmanem Ziemi Lububskiej.
Zbigniew Majewski był m. in. instruktorem lekkiej atletyki w klubie „Zryw”. Przez lata pracy wykształcił wielu mistrzów, m.in.: J. Pyciak-Peciaka, E. Czernika, W. Perke, B. Majewskiego, J. Miliczenko. Swoją sportową pasję realizował nie tylko trenując zawodników, ale także jako aktywista działający na rzecz rozwoju lubuskiego zaplecza sportowego. To dzięki jego staraniom wyremontowano zielonogórski stadion przy ulicy Sulechowskiej i przystosowano go do organizowania zawodów lekkoatletycznych. Przede wszystkim jednak Zbigniew Majewski jest pomysłodawcą i twórcą Ośrodka Pięcioboju Nowoczesnego i Jeździectwa Lubuskiego Klubu Sportowego "Lumel" w Drzonkowie. Oficjalnie ośrodek zaczął działać w styczniu 1977 roku, ale już rok wcześniej odbyły się tam I Mistrzostwa Świata Juniorów w Pięcioboju Nowoczesnym – pierwsza w województwie zielonogórskim impreza sportowa o tak wysokiej randze. Budowa i kierownictwo prężnie działającego Ośrodka, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, było ogromnym przedsięwzięciem. Miasteczko sportowe i obiekty do pięcioboju nowoczesnego służą województwu lubuskiemu do dziś.
Na wystawie w Muzeum Ziemi Lubuskiej prezentujemy zdjęcia i mapy z wypraw zapalonego globtrotera, ponadto wóz, którym podróżnik przejechał prawie całą Europę. Ekspozycję uzupełnia dokumentacja z jego działalności zawodowej.
Autor: MZL