ZIELONA GÓRA:

Więcej kultury

W czasie trwania Włoskiej Nocy w Muzeum każdy z gości będzie mógł przyłączyć się do społecznej akcji zbierania podpisów w sprawie zwiększenia wydatków państwa na kulturę do wysokości co najmniej 1% budżetu.

Pod apelem podpisało się już ponad 400 osób, w tym m.in.: Magdalena Abakanowicz, Paweł Althamer, Julia Hartwig, Krystyna Janda, Tadeusz Różewicz, Wisława Szymborska czy Krzysztof Warlikowski.

Treść petycji zamieszczamy poniżej. Będzie ona również dostępna wraz z listą, na której będzie można złożyć podpis w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15, w sobotę, 15 maja od godz. 15.00 do północy, a potem aż do 6 czerwca.

PETYCJA W SPRAWIE ZWIĘKSZENIA WYDATKÓW PAŃSTWA NA KULTURĘ: „Więcej kultury, proszę państwa!”

Od 1989 roku kultura jest obiektem łatwych oszczędności państwa, które nie potrafi dostrzec cywilizacyjnych i rozwojowych wartości inwestycji w kulturę i edukację. Poziom finansowania kultury lokuje Polskę na szarym końcu listy państw europejskich. W roku 2010 w budżecie państwa przeznaczono na kulturę jedynie 0,36%. Polski nie stać już na ignorowanie kwestii dostępu do kultury, dłużej nie wolno nam się z tym godzić. Postulujemy zwiększenie wydatków Państwa na kulturę do wysokości co najmniej 1 % budżetu. Aby postulat nasz był słyszalny chcemy – jak w przypadku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej – zebrać co najmniej 100 000 podpisów poparcia pod petycją w tej sprawie.

Świetną do tego okazją będzie Noc Muzeów (15 maja b.r.), kiedy kilkaset tysięcy ludzi w Polsce odwiedza muzea i inne przybytki kultury, potwierdzając tym samym, że kultura jest polskiemu społeczeństwu potrzebna. Akcję rozpoczynamy już 7 maja na Festiwalu Doc Review w Warszawie, a jej pierwszy etap kończymy Nocą Kultury w Lublinie – 5 czerwca.

To kultura jest zdolna wykreować wizję rozwoju, której Polsce ciągle brakuje. Żeby się rozwijać – potrzeba wizji, potrzeba wiedzy i potrzeba wyobraźni. To poprzez kulturę buduje się społeczny kapitał i porozumienie, poczucie wspólnoty i wyobrażenia przyszłości. To dzięki niej powstaje otwarte na zmiany i wyzwania, mobilne i tolerancyjne społeczeństwo. Dostęp do edukacji, nowoczesne programy rozwoju kultury i nauki oraz nowoczesne instytucje kultury budują twórcze, odpowiedzialne, obywatelskie społeczeństwo przyszłości.

Dążymy też do reformy podziału środków finansowych na kulturę. Mądrze zainwestowany 1% pozwoli przywrócić  w szkołach edukację dla kultury, walczyć z funkcjonalnym analfabetyzmem i wykluczeniem. Demokratyczny, społecznie użyteczny i społecznie kontrolowany system podziału środków zapobiegnie marnotrawieniu środków na biurokrację i doraźne cele.

Zakres i skala zmian, jakie w Polsce się dokonują, zależy od ludzi z wyobraźnią i ludzi zdolnych władać powszechną wyobraźnią. Ludzie uczestniczący w kulturze chcą i wiedzą, jak mądrze zmieniać świat.

Zapraszamy do składania podpisów

Autor: Źródło: MZL

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00