Pierwsza wojna światowa omijała Grünberg. Miasto było głębokim zapleczem frontu, jednak znajdując się w granicach pruskich dostarczało armii rekrutów.
W czasie Wielkiej Wojny Grünberg należał do Komendy Obwodowej Cesarskiej Armii znajdującej się w Nowej Soli (Neusalz an der Oder). Biuro meldunkowe, świadczące o obecności wojska, znajdowało się przy Züllichauerstrasse 31 (dziś ul. Sulechowska).
W Grünbergu mężczyźni byli powoływani m.in. do II Batalionu Zapasowego 58. Pułku Piechoty!
Cały 58. Pułk Piechoty (3. Posensches Infanterie-Regiment Nr. 58) składał się z trzech batalionów. Pierwszy i drugi stacjonował w Głogowie (Glogau), a trzeci we Wschowie (Fraustadt). Pułk zasilany był żołnierzami z batalionów rezerwowych, z których jeden był rozlokowany w Zielonej Górze. II Batalion Zapasowy 58. Pułku Piechoty stacjonował w mieście do 1 września 1917 r., następnie został przeniesiony na stałe do Głogowa.
Cały pułk był w składzie 9. Dywizji Piechoty (9. Infanterie-Division) V Korpusu Armii Cesarstwa Niemieckiego.
W czasie I wojny światowej pułk trafił na front zachodni, gdzie uczestniczył w bitwach granicznych, m.in. pod Longwy. Od 1915 r. w ramach 237. Brygady Piechoty i 119. Dywizji walczył na froncie wschodnim (Lubelszczyzna). Wojnę zakończył na froncie zachodnim. Tradycje 58. Pułku Piechoty w Reichswerze przejęła stacjonująca w Głogowie od początku lat 20. XX wieku 6. Kompania 8. Pruskiego Pułku Piechoty 3. Dywizji Piechoty.
Tekst:
dr Grzegorz Biszczanik – historyk, filokartysta, znawca dziejów Zielonej Góry.
Żołnierze II Batalionu Zapasowego 58 Pułku Piechoty na zielonogórskim dworcu oczekujący na pociąg do Głogowa. Fotografia ze zbiorów Grzegorza Biszczanika.
Żołnierz II Batalionu Zapasowego 58. Pułku Piechoty na ćwiczeniach w rejonie dzisiejszego “Wagmostawu”.
Pocztówka ze zbiorów Grzegorza Biszczanika.
Stempel II Batalionu 58 Zapasowego Pułku Piechoty z Grübergu na pocztówce z Zielonej Góry.
Ze zbiorów Grzegorza Biszczanika.